628588

بررسی انواع دوربین مداربسته از نظر ظاهر

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

به صورت کلی دوربین مداربسته را می توان از نظر فیزیکی و نوع تکنولوژی تقسیم بندی کرد. در این مقاله ابتدا دوربین مداربسته را از نظر فیزیکی و سپس از نظر تکنولوژی ساخت مقایسه و بررسی می کنیم.

انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهری :


۱. دوربین مداربسته سقفی یا دام (Dome) :

دوربین های سقفی یا دام غالبا در فضاهایی با ارتفاع سقف کوتاه نصب می شوند و با توجه به ظاهر کوچکتر و گرد از نظر دید خراب کارانه دارای امنیت بیشتری می باشند و معمولا با توجه از استفاده آن در فضاهای داخلی در این دوربین ها از لنزهای wide (زاویه دید باز و وسیع تر) استفاده می شود و بر خلاف تصور عموم از نظر زاویه و جهت کاملا مشابه با دوربین های بولت و یا دوربین های پایه دار است و قابلیت دید ۳۶۰ درجه را ندارد و تنها به  دلیل فیزیک و بدنه خاص آن در فضا های داخلی استفاده می شود و به جهت ظاهر گرد و گنبدی شکل ، Dome نامیده شده است. این نوع دوربین های مداربسته مقاومت و استاندارد کمتری در مقابل آب و گرد و غبار دارند.

۲. دوربین مداربسته دیواری یا بولت (Bullet) :


دوربین های بولت یا پایه دار معمولا در فضاهای باز و بیرونی و باز استفاده می شود و بایستی در ارتفاع مناسب (تقریبا ۵ متر) نصب شود تا دید مناسب از محیط داشته باشد و معمولا دارای لنز بسته تر و زوم تر می باشد و دارای استاندارد IP66 است که تضمین کننده ضد آب و گرد و غبار بودن است. بدنه این دوریبن ها معمولا از جنس فلزی و فولادی است و در مقابل ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد.

۳. دوربین های مداربسته دام و بولت با لنز متغییر (Vary Focal) :


در این نوع دوربین ها تمامی مشخصات فیزیکی و ظاهری مشابه دوربین های دام و بولت است منتها دوربین های لنز متغیر قابلیت تنظیم فاصله کانونی تصویر و زوم کردن در تصویر را با توجه به لنز متغییری که دارند ایجاد می کند و معمولا لنز مورد استفاده در این دوربین ها از نوع ۱۲mm تا ۲.۸mm استو در فضاهایی که نیاز به زوم بر روی نقطه و یا سوژه خاصی باشداز این دوربین ها استفاده می شود و این نوع دوربین های مداربسته در ۲ نوع موتور دارد و دستی تولید می شود که در نوع موتور دار یا موتورایز زوم و فوکوس تصویر از طریق کنترل از راه دور از طریق موتور تعبیه شده در دوربین انجام می شود و در نوع دستی این عملیات به وسیله ۲ عدد ولوم دستی بر روی دوربین انجام می شود.

 

 

4. دوربین های مداربسته باکس یا صنعتی :


در این نوع دوربین ها لنز وجود ندارد و بایستی با توجه به موقعیت نصب دوربین مداربسته ، ارتفاع و سوژه مورد نظر اقدام به نصب لنز شود. لنز ها می تواند در سایزهای مختلف از نظر وسعت دید انتخاب شود. معمولا جهت دید سوژه در نقاط دورتر از لنزهایی استفاده می شود که زوم لنز آنها بین ۶ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر است و جهت دید در سوژه های نزدیک تر و مکان های کوچکتر از لنز هایی با زوم کمتر و وسعت دید بیشتر استفاده می گردد.

در این نوع دوربین ها دید در شب به صورت مادون قرمز وجود ندارد و معولا از تکنولوژی های خاصی مانند D/N , WDR که کمک به دید در شب می کند استفاده می شود. این امکانات به دوربین این اجازه را می دهد که با لوکس پایین (نور کم در محیط) تصویر برداری کنند یعنی با حداقل نور محیط تصویری روشن و قابل دید از محیط به کاربر بدهند و معمولا در محیط های خیلی وسیع که دید در شب به صورت مادون قرمز (IR) کارایی ندارد از این نوع دوربین ها استفاده می شوند که در بازار در سایز ها و شکل های مختلف وجود دارند.

۵. دوربین مداربسته اسپید دام با قابلیت زوم (Speed Dome) :


این دوربین ها بیشتر در مواردی استفاده می گردد که نیاز به دید بالا از نظر عمق و وسعت منطقه وجود دارد به نحوی که قادر است تا ۳۶ برابر سوژه را نزدیک تر کند و منطقه ای به وسعت ۲۰۰ متر مربع را به خوبی با سیستم مادون قرمز روشن و قابل دید نماید این دوربین ها بایستی مکمل یک سیستم امنیتی باشند یعنی اگر در پروژه از چندین دوربین ثابت استفاده میگردد جهت حفاظت و امنیت محیط این دوربین ها نقش نظارتی ایفا می کنند و یک اپراتور بایستی به صورت شبانه روز با کنترل دوربین از اتاق مرکزی نظارت بر محیط و سوژه های رصد شده از دوربین های دیگر که ثابت است داشته باشد و یا در صورت عدم استفاده از اپراتور می توان نقاط حساس را برای دوربین تعریف کرد تا به صورت اتوماتیک مکان های مورد نظر را در زمان های منظم رصد کند.

این دوربین ها دارای قابلیت هایی مانند Auto Tracking (ردیابی سوژه در حال حرکت) هستند که به کاربر اجازه می دهد در صورت نبود اپراتور به صورت اتوماتیک سوژه ها متحرک را تا خارج شدن از محوطه مورد نظارت پیگیری کند.

۶. دوربین مداربسته مینیاتوری کوچک (مخفی) :


این دوربین ها معمولا در مکان هایی استفاده می شود که نیاز است دوربین از نظر ظاهر قابل دید نباشد و نتوان تشخیص داد که در محیط سیستم امنیتی وجود دارد و غالبا دارای دید در شب نمی باشد و به هیچ عنوان ضد آب و ضد ضربه نیستند و در محیط های بیرونی قابل استفاده نیستد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی