627799

انواع دوربین مداربسته آنالوگ از نظر تکنولوژی

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

همانطور که در مقاله قبلی انواع دوربین های مداربسته را از لحاظ ظاهری معرفی کردیم در این مقاله به معرفی انواع دوربین مداربسته از لحاظ تکنولوژ می پردازیم. چنانچه مقاله قبلی را نخوانده اید توصیه می کنی

م حتما مقاله “انواع دوربین مداربسته از لحاظ ظاهری” را مطالعه بفرمایید.

 دوربین های مداربسته آنالوگ


دوربین های آنالوگ دارای ۵ دسته بندی هستند.

دوربین های مداربسته آنالوگ با رزولوشن تصاویر باز (TVL) :

این مدل اولین دوربین های مداربسته تولید شده در دنیا است که از ابتدایی ترین تکنولوژی در ساخت آن استفاده شده است. سیگنال تصویر در دوربین های آنالوگ TVL با استفاده از کابل های کواکسیال انتقال داده می شود  و این نوع دوربین در واقع ضعیف ترین رزولوشن و یا کیفیت تصویر را در دسته بندی بالا دارد.  بالاترین کیفیت را می توان در رزولوشن های  ۷۰۰TVL در بازار مشاهده کرد که معادل ۰.۵ مگاپیکسل است. منظور از TVL همان  TV LINE یا خطوط افقی تشکیل دهنده تصویر است.

دوربین های مدار بسته AHD :


دوربین های مدابسته AHD نسل جدید دوربین های مداربسته آنالوگ است که مخفف (Analoge High Definition) به معنی دوربین آنالوگ با رزولوشن بالا است. این تکنولوژی در واقع پوشش دهنده بزرگترین ضعف دوربین های مداربسته آنالوگ کیفیت یا رزولوشن پایین است. اساس کار دوربین های AHD دقیقا شبیه تکنولوژی قدیمی دوربین های آنالوگ است؛ با این تفاوت که در دوربین  کد گذاری هایی انجام شده تا با رزولوشن بالاتر قابل انتقال باشد. در مقصد تصاویر که همان DVR است مجددا کدها خوانده شده و و به تصویر آنالوگ تبدیل شده و سپس در DVR قابل نمایش است. این تکنولوژی توانسته است با قیمت بسیار مناسب کیفیت های FULL HD را برای کاربران عرضه نماید و یک رقیب بسیار مهم در مقابل دوربین های تحت شبکه است.

کمپانی NEXT CHIP را می توان ابداع کننده، تکنولوژی AHD دانست که با الهام گیری از تکنولوژی انحصاری داهوا به نام CVI توانسته به اختراع  تکنولوژی AHD دست یابد. این کمپانی در ابتدا با رزولوشن های ۱MP وارد بازار شد که در راستای این رقابت رزولوشن های ۲MP , 3MP ,4MP وبه تازگی ۵MP عرضه شده است. یکی دیگر از مزایای سیستم AHD توانایی انتقال تصاویر از طریق کابل کواکسیال به متراژ  ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر است.

دوربین های مداربسته HD – CVI :


دوربین های مداربسته آنالوگ با تکنولوژی HD CVI که مخخف عبارت (High Definition Composite Video Interface) است که در واقع در دسته بندی این مقاله عنوان شماره ۱ است. به جهت اینکه ابداع کننده دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت بالا شرکت داهوا با تکنولوژی CVI بوده است ولی به جهت استفاده بیشتر از تکنولوژی AHD بحث را از AHD شروع کردیم.

این تکنولوژی از نظر سیگنال رمز گذاری و دریافت تا حدود بسیار بالای مشابه رقیب خود یعنی AHD است. با این تفاوت که نوع کد گذاری به صورت انحصاری در اختیار شرکت داهوا می‌باشد و امکان استفاده دیگر دوربین ها یا دستگاه ها با تکنولوژی های AHD – TVL – SDL  در این سیستم ها وجود ندارد. هرچند که به تازگی داهوا دستگاه های رکوردر خود را به صورت طراحی کرده است که بتواند سازگاری با تمام سیستم های موجود در بازار داشته باشد.

داهوا در این سیستم ها به تازگی قابلیت انتقال تصویر صدا و دیتا را به صورت همزمان بر روی کابل کواکسیال فراهم نموده است.

در حال حاضر داهوا توانسته دوربین مداربسته با رزولوشن ۴ مگا پیکسل و شاید در آینده نزدیک با رزولوشن ۴K یا ۸ مگاپیکسل را ارائه دهد.

دوربین های با تکنولوژی HD – TVI :


دوربین مداربسته آنالوگ با تکنولوژی HD TVI که مخفف (High Definition Transport Video Interface) از نظر نوع و سبک تکنولوژی تا حدود زیادی مشابه سری های AHD و CVI است. در واقع می توان گفت شرکت هایی جهت تمایز در فروش محصولات این شکل از سیگنال را انتخاب کرده اند از شرکت های پیشتاز در این تکنولوژی می توان از کمپانی هایک ویژن چین و کمپانی TVT  نام برد. این سیستم ها با کدگذاری بر روی سیگنال تصویر و مجددا دِکد کردن آن ها در دستگاه دی وی آر (DVR) تصاویر با رزولوشن بالا را در مسافت های بالا ارسال می‌نماید.
کمپانی هایک ویژن به تازگی توانسته است دوربین های با کیفیت ۵ مگاپیکسل با تکنولوژی HD-TVI را ارائه نماید. این شرکت  انتقال ولتاژ مصرفی دوربین ازطریق کواکسیال را در دوربین های جدید خود ارایه می دهد؛ یعنی می توان تصاویر، ولتاژ و برق مصرفی دوربین را بوسیله کابل کواکسیال انتقال داد که اصطلاحا به آن POC گفته می شود که مخفف عبارت (Power Over Coax) است.

دوربین مداربسته HD – SDI :

دوربین مداربسته آنالوگ HD SDI مخفف عبارت  (High Definition Serial Digital Interface) است. این تکنولوژی را می توان اولین و قدیمی ترین سیستم انتقال تصاویر در سال های ۱۹۹۸ دانست. در واقع این تکنولوژی به دلیل هزینه بالا در تولید و کمبود شرکت های تولید کننده نتوانست جایگاه خود را در سیستم های امنیتی حفظ کند و به تدریج از این صنعت کنار گذاشته شد.
یکی دیگر از ضعف های این تکنولوژی عدم انتقال تصاویر در مسافت های بالا  (حدکثر متراژ انتقال تصویر تا ۱۰۰ متر )است. از نظر تکنولوژی انتقال تصویر و سیگنال این سیستم به سیستم های IP مشابه است تا سیستم های AHD , CVI , TVL . ولی به جهت مشابهت در نوع بستر انتقال تصاویر آن را در دسته بندی سیستم های آنالوگ قرار می دهند.

کلام آخر :

چنانچه به دنبال مقایسه بین تکنولوژی های بالا هستید و نمیدانید تفاوت اصلی آنها در چیست پیشنهاد می کنیم مقاله ” مقایسه دوربین های AHD, CVI , TVI ” را مطالعه کنید. تا در انتخاب و خرید تصمیم بهینه تری را اتخاذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی