725734

دیکشنری و لغات دوربین مداربسته | اصطلاحات تخصصی دوربین مداربسته

مدت زمان مطالعه : ۸ دقیقه

اصطلاحات و لغات در تکنولوژی دوربین مداربسته (A to Z)

CCTV terminology and vocabulary


A/D : به معنای تبدیل سیگنال آنالوگ به سیگنال دیجیتال در دوربین مداربسته است و مخفف کلمات Analog to Digital است و در حقیقت معمولا A/D یک پردازنده در چیپ‌ ست هاست که تصاویر را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌کند.

Alphanumeric : این ابزار در دستگاه DVR به شما کمک می‌کند که بتوانید لوگو و نوشته خود را در صفحه موردنظر Upload کنید.

Adaptor : به معنای منبع تغذیه جهت استفاده در دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های DVR است.

Adjustment : به معنای منوی تنظیمات در دوربین مداربسته و DVR است و معمولا در مورد تنظیمات نور پس زمینه، رنگ تصویر و قدرت سیگنال در تصاویر استفاده می‌شود.

AGC/ASC : AGC مخفف کلمه انگلیسی Auto Gain Control است. به وسیله AGC یا کنترل اتوماتیک بهره ولتاژ خروجی و ورودی می‌توان میزان ولتاژ را هنگام ورود و خروج کنترل کرد.

AES : AES مخفف کلمه انگلیسی Auto Electronics Shutter است و به معنای شاتر الکترونیکی است که عملکرد اتوماتیک دارد و در جهت تنظیم نور تصویر و متعادل کردن آن در پس زمینه و اجسام داخل تصویر در دوربین مداربسته قرار گرفته است.

Alarm I/O : به معنای خروجی ‌ها و ورودی های دستگاه در قسمت آلارم است. در دستگاه DVR در پنل پشت آن یک پورت و ترمینال ورودی و خروجی به رنگ سبز وجود دارد که از آن جهت ایجاد ورودی ها و خروجی های مختلف مانند دزدگیر ، رله، کنترل سیستم‌های برقی استفاده ‌می‌شود.

ALC : مخفف کلمه های Automatic Level Control است که به معنای کنترل اتوماتیک و خودکار سطح نور است که وظیفه آن کنترل نور را در تصویر ایفا می‌کند.

Auto Focus : به معنای تنظیم اتوماتیک فوکوس تصویر است و در دوربین‌های که دارای زوم بوسیله موتور برقی هستند این امکان استفاده می‌شود به این صورت که در هنگام زوم تصویر فاصله کانونی لنز به هم می‌خورد و بایستی تنظیم شود این عمل در دوربین‌ مداربسته موتور دار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود به انی عمل Auto Focus گفته می‌شود.

Auto Iris : به معنای تنظیم اتوماتیک سایز دیاگرام در لنز دوربین مداربسته است به صورتی که در هنگام بالا بودن شدت نور این دهانه بسته تر می‌شود تا نور زیاد تصویر را خراب نکند و در هنگام نور بالا این دیاگرام یا دهانه باز‌تر می‌شود تا نور بیشتری را دریافت کند و تصویر نهایی روشن‌تر باشد. این تکنولوژی از چشم انسان الهام گرفته شده است و در حقیقت کاملا مشابه آن عمل می‌کند.

Auto Track : این اصطلاح به معنای تعقیب اتوماتیک سوژه ‌ها را در حال حرکت در تصویر دوربین مداربسته اسپید دام است. دوربین مداربسته اسپید دام یا چرخشی که دارای این قابلیت است می‌توان در صورت رویت سوژه در تصویر خود به صورت اتوماتیک سوژه را تعقیب کند تا از محدوده تصویر آن خارج شود.

AWB : این کلمه مخفف کلمات Automatic White Balance است و در حقیقت وظیفه متعادل کردن نور سفید را در تصویر خود دارد. مثلا زمانی‌که در یک تصویر ما به میزان بالا نور سفید داریم با معدل گرفتن از میزان نور‌های سفید و رنگ های تیره در تصویر یک تصویر متعادل را به ما در خروجی نشان می‌دهد.

AHD : مخفف کلمات Analog High Definition است. در واقع به دوربین مداربسته آنالوگی گفته می‌شود که تکنولوژی آن تغییر کرده است و دارای رزولوشن تصاویر بسیار بالاتری است. در حال حاضر شرکت های چینی تولیدکننده دوربین مداربسته AHD ، دوربین های با رزولوشن ۴K یا ۸ مگاپیکسل نیز ارائه داده‌اند. شما می‌توانید اطلاعات کامل‌تر را درمقاله انواع دوربین مداربسته آنالوگ از نظر تکنولوژی بدست بیاورید.

B.W : این کلمه مخفف BandWidth و به معنای پهنای باند است. این اصطلاح در چند مورد دیگر غیر از دوربین مداربسته کاربرد دارد ولی ما اینجا به معنای آن در سیستم‌های مداربسته اشاره می‌کنیم.

پهنای باند در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به معنای میزان فضایی است که یک دوربین مداربسته تحت شبکه در بستر شبکه اشغال می‌کند به عنوان مثال یک دوربین مداربسته تحت شبکه ۲ مگا پیکسل ،۲ مگابایت بر ثانیه فضای شبکه را اشغال می کند.

پهنای باند در NVR نیز به آن معناست که یک NVR چه مقدار پهنای باند را می‌تواند‌ ساپورت کند، مثلا اگر یک NVR ۴ کاناله ۴۰ مگابایت پهنای باند دارد این به این معناست که هر کانال تقریبا می تواند ۱۰ مگابات پهنای باند داشته باشد و دوربین ها تا رزولوشن ۱۰ مگاپیکسل را ساپورت کند. البته به صورت تجربی به این نتیجه رسیده‌ایم که ما نصف پهنای باند اشاره شده در مختصات یک ‌NVR را می توانیم واقعی بدانیم. البته این مسئله جای بحث دارد که در این مقاله نمی گنجد.

Bit Ratio : به معنای سرعت تحلیل و پردازش اطلاعات است که در زمان سنجیده می‌شود. مثلا در مورد یک تصویر دوربین مداربسته ۲ مگاپیکسل میزان بیت ریت ۱۰۲۴۰KBPS است. که این به معنای پردازش سریع و بالاتر است. هرچه میزان بیت ریت بالاتر برود شما در لحظه تصاویر بهتری دارید ولی عملکرد کلی سیستم کند‌تر می‌شود.

BLC : مخفف کلمات Back Light Compensation است. به معنای کنترل نور پس زمینه و جبران سازی نور پس زمینه است. این قابلیت به دوریبن مداربسته کمک می کند در صورت کم یا زیاد بودن نور پشت یک سوژه مانند یک انسان که از محلی وارد می‌شود یا خودرویی که وارد محدوده‌ای می‌شود که نور کمتری دارد آن تصویر را متعادل کرده و نور‌‌های کلی را به یک میانگین رسانده تا تصویر قابل روئیت و واضح باشد. از این قابلیت جهت تشخیص پلاک خودروها و تشخیص چهره تا حدودی استفاده می‌شود.

CCD : مخفف کلمات Change Couple Device است. نوعی از سنسورهای دوربین مداربسته است که بر مبنای تغییر شارژ الکتریکی در اثر تابش نور فعال می‌شود. یکی از رایج‌ترین سنسورهای دوربین مداربسته است که در حال حاضر در تولید دوربین‌های مداربسته با کیفیت استفاده می‌شود. در مقاله دیگر به صورت مفصل به آن اشاره خواهیم کرد.

CCTV : مخفف کلمات Closed Circuit Television است ، در معنای لغوی به معنی تلویزیون مداربسته است و در حال حاضر برای سیستم‌های مدار بسته رایج شده است و از آن ها استفاده می‌شود و در حقیقت به سیستم کلی یک مجموعه مداربسته گفته می‌شود که شامل دوربین های مداربسته و دستگاه نمایش و ضبظ تصاویر است.

CIF : مخفف کلمات Common Intermediate Format است که به معنای ۲۵ درصد از نهایت سایز تصویر که در سیستم رنگی برابر با ۲۸۸×۳۵۲  و در سیستم سیاه سفید به مقدار ۳۵۲× ۲۴۰ است.

CIS : مخفف کلمات Cmos Image Sensor است و به معنای سنسور تصویر سیموس است. سنسور های تصویر انواع مختلفی دارند که از پرکاربرد‌ترین های آن ها سنسورهای CCD و CMOS هستند که در حال حاضر اکثر برندهای معروف دوربین مداربسته از سنسور های cmos استفاده می‌کنند. برندهای مانند Hikvision ، Dahua ، Sumsung ، AVEX ، RASTER و بسیار دیگری از برندهای از این سنسورها استفاده می‌کنند. یکی از دلایل استفاده اکثر شرکت‌ها از این سنسور تولید انبوه و به صرفه اقتصادی آن است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این سنسورها در سال‌های اخیر تغییرات بسیار زیادی کرده‌اند و به کیفیت‌های بسیار قابل قبولی رسیده‌اند.

CMS : مخفف کلمات Content Management System است. در معنای مستقیم کلمات به معنی سیستم مدیریت یک نرم‌افزار و یا برنامه است. در دوربین‌های مداربسته CMS به معنای نرم افزار تحت ویندوزی است که از آن جهت نمایش تصاویر در کامپیوتر و یا سرورها استفاده می‌شود و می توان مدیریت یک سیستم مدار بسته را در آن به راحتی انجام داد.

COMS : مخفف کلمات Complementary Mos است که در دوربین مداربسته به نوعی سنسور تصویر گفته می‌شود که دارای حجم تصاویر پایین است. در مقاله دیگر مفصلا به آن اشاره می‌شود.

Contrast : به معنای تفاوت نوربین تاریکی و روشنایی است که تصاویر دوربین مداربسته به وسیله منوی تعبیه شده بر روی آن قابل تغییر است و شما می‌توانید با توجه به نورهای محیط آن را تنظیم کرد و تصویر دلخواه خود را بدست بیاورید.

D/A : مخفف کلمات Digital to Analog است و دقیقا برعکس A/D است یعنی سیگنال دیجیتال در مواردی نیاز است به سیگنال آنالوگ تبدیل شود که این عمل را D/A می گویند.

DDNS : مخفف کلمات Dynamic Domain Name System است که به معنای انواع پروتکل‌های جهانی و اصلی است که در جهت اشتراک سرور‌های مختلف دنیا در انتقال تصاویر استفاده می‌شود.

Delay : به معنای تاخیر است که در دوربین‌های مداربسته به معنای تاخیر زمانی بین تصویر و اتفاق رخ داده را می‌گویند.

DSP : مخفف کلمات Digital Sensor Progress است و در واقع DSP پردازنده تصویر در دوربین مداربسته است. از معروف‌ترین DSPها می توان به شرکت Next Chip اشاره کرد.

Dual Stream : به معنای استریم دو مرحله‌ای است و در حقیقت به این اشاره کرد که تصاویر را هم می‌تواند به صورت با کیفیت در ‌DVR ارائه دهد و هم می‌تواند به صورت کیفیت پایین تر و جهت استفاده در انتقال تصویر استفاده کرد و ترافیک را کاهش دهد.

Frame : فریم به معنای تعداد تصاویری است که یک ثانیه از یک فیلم تصویر بردای شده توسط دوربین مداربسته را تشکیل می‌دهند، یعنی اینکه اگر یک دوربین مداربسته ۲۵ فریم در ثانیه فریم ریت دارد یعنی اینکه هر ثانیه از فیلم و تصویر این دوربین مداربسته شامل ۲۵ عدد عکس است، این بدین معناست که هر چقدر شما تعداد فریم بیشتری داشته باشد تصویر واضح‌ تر و با جزئیات بیشتری خواهید داشت. در مقاله تاثیر فریم بر تصویر دوربین‌های مداربسته به آن اشاره خواهد شد.

H.D.D : مخفف کلمه Hard Disk Drive است و در لغت به معنای درایو سخت افزاری است. هارد یک حافظه همیشگی است و به صورت دیجیتال رمزنگاری شده تا اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های سخت خود ذخیره می کند و دوربین‌های مداربسته از هارد دیسک‌های اینترنال و در ظرفیت های G۵۰۰ ، G۱۰۰۰ ، G۲۰۰۰ و بالاتر استفاده می‌شود. در مقاله‌ی چه هارد دیسکی را انتخاب کینم در سایت Elcav.com مفصلا در مورد هارد های مخصوص دوربین مداربسته اشاره شده است.

HD TVI : مخفف کلمات High Definition Transport Video Interface است. در واقع HDTVI تکنولوژی تصویری شرکت هایکو ایران در دوربین‌های مداربسته نسل جدید آنالوگ خود است که تا رزولوشن ۵MP نیز در بازار وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این تکنولوژی مقاله انواع دوربین مداربسته آنالوگ از نظر تکنولوژی مراجعه کنید.

HD CVI : مخفف کلمات High Definition Composite Video Interface است. در واقع HDCVI تکنولوژی دوربین های مداربسته آنالوگ شرکت داهوا است که در حال حاضر تا رزولوشن ۸ مگاپیکسل به بازار ارائه داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع دوربین مداربسته آنالوگ از نظر تکنولوژی مراجعه کنید.

HD SDI : مخفف کلمات High Definition Serial Digital Interface است. در واقع HDSDI یک تکنولوژی تصویری است که دوربین های مدار بسته و حتی دوربین های فیلم برداری از آن استفاده شده است. در مقاله انواع دوربین مداربسته انالوگ از نظر تکنولوژی به آن مفصلا اشاره شده است.

Illumination : به میزان روشنایی تصویر گفته می‌شود. دارای حداقل و حداکثر در دوربین های مداربسته معمولی است که از چند دهم تا چند صدم قابل تغییر است و میزان نوری است که لازم داریم که یک تصویر را در شب به صورت واضح ببینیم.

I/O : مخفف کلمه Input/Output است. به معنای ورودی/خروجی. ورودی داده‌هایی هستند که به‌وسیله یک سیستم دریافت می‌شوند و خروجی داده‌هایی هستند که یک سیستم آن ها را ارسال می‌کند.

IP : مخفف کلمات Internet Protocol Address است و به معنای آدرس و شناسه‌ای است که دستگاه‌ ها جهت استفاده از سرویس‌های شبکه داخلی و خارجی از آن استفاده می‌کنند، مثلا در دوربین مداربسته هر دوربین مداربسته تحت شبکه دارای IP اختصاصی خود است و معمولا در رنج ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ قرار دارد.

IEC : مخفف کلمات International Electronic Congre است و به انجمن جهانی و بین المللی برق گفته می شود.

IP (درجه حفاظت بدنه) : مخفف کلمات International Protection است و به معنای میزان درجه حفاظت بدنه دستگاه‌های الکترونیکی در مقابل آب و گردوخاک  است. شما می توانید در مورد این مطلب مفصلا به مقاله (معرفی دوربین های مداربسته ضد آب و گردو غبار)سایت الکاو مراجعه کنید.

IR : مخفف کلمه Infrared است و به معنای نور مادون قرمز که در دوربین‌های مداربسته به دید در شب معروف است و به جهت تعیین میزان دید در شب دوربین مداربسته استفاده می‌شود. مثلا میزان IR  یک دوربین مداربسته ۲۰ متر مربع است. IR : 20 m2

IR Camera : مخفف کلمات Infrared Camera است و به دوربین مداربسته‌ای گفته می شود که دارای دید در شب است.

IR Cut Filter : نوعی فیلتر مکانیکی در دوربین مداربسته است که مانند یک صفحه در زمانی که دوربین مداربسته به حالت دید در شب می‌رود ، فعال می‌شود و با قرار گرفتن بین لنز . برد دوربین مداربسته باعث کاهش نویز در تصویر شب دوربین مداربسته می‌شود.

LUX : واحد شدت نور و روشنایی است که در سیستم بین المللی SI که برابر یک لوض برتر مربع است ، تعریف شده است. در دوربین مداربسته از این پارامتر در تعیین میزان شدت نور مورد نیاز دوربین جهت نمایش تصاویر به بهترین نحو استفاده می‌شود. مثلا دوربین مداربسته‌ای دارای ۰.۰۱ لوکس است یعنی جهت استفاده در فضای تاریک بدون استفاده از LEDهای مادون قرمز نیاز به Lux ۰.۰۱ نور دارد تا تصاویر را روشن نمایش دهد.

MegaPixel : مگاپیکسل به معنای یک میلیون عدد پیکسل در تص.یر است. پیکسل کوچکترین جز ساختاری یک تصویر است. در واقع یک تصویر ۱مگاپیکسلی از تعداد یک میلیون عدد پیکسل تشکیل شده است. هر چقدر تعداد پیکسل‌ها بالاتر باشد تصویر به مراتب با کیفیت‌تر و با جزئیات بیشتری خواهیم داشت.

MegaPixel Lens : به لنزهایی گفته می‌شود که بر روی دوربین‌های مدار بسته مگاپیکسلی استفاده می شود. این نوع لنزها به مراتب دارای رزولوشن بالاتری نسبت به لنزهای قدیمی هستند و در آن ها از کریستال و شیشه های با کیفیت‌تر و مرغوب‌تر استفاده شده است و تاثیر بسیار بالایی بر روی کیفیت تصاویر دوربین مداربسته دارند.

Motion Detection : به قابلیتی در دستگاه‌های DVR گفته می‌شود که در آن تصاویر در هر لحظه بررسی می‌شوند در صورت ایجاد حرکت در پیکسل های تصویر ( در واقع حرکت هر شی در تصویر) دستگاه شروع به ضبط می‌کند و در صورت عدم حرکت در تصاویر ضبط متوقف می‌شود. از این قابلیت جهت کاهش میزان ذخیره‌سازی هارد دیسک استفاده می‌شود و به میزان ۵۰ درصد در فضای هارد صرفه جویی می‌شود.

NTSC: استاندارد تصاویر رنگی در کشورهای آمریکا ، کانادا ، ژاپن و چند کشور دیگر است.

PAL : استاندارد تصویر تلویزیون رنگی در اروپا

Panaroma  : تصاویر با زاویه بسیار باز را Panaroma می گویند. این تصاویر در دوربین مداربسته معمولا زاویه‌ای بالاتر از ۱۸۰ درجه دارد. دوربین ‌های مدار بسته Fisheye از جمله این دوربین ها هستند که زاویه‌های ۳۶۰ درجه دارند.

Pan/Tilt : به حرکت افقی و عمودی دوربین مداربسته Pan/Tilt می گویند.  این اصطلاح بیشتر در مورد دوربین‌های مدار بسته اسپید دام یا چرخشی کاربرد دارد و به صورت یک عدد با میزان درجه ذکر می‌شود. مثلا میزان Pan : 36 و میزان Tilt : 90

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی