سنسور تشخیص حرکت

سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تشخیص حرکت ابزاری مهم برای امنیت کسب و کار یا ساختمان است. وقتی شخصی در ملک شما باشد که مجاز نیست، به شما هشدار می دهد. درک اینکه چگونه این فناوری به شما کمک می کند تا مناطق و حرکتهای هشدار تشخیص حرکت بهتری را تنظیم کنید، مهم است. برای درک تشخیص حرکت ، ابتدا باید نحوه کار دوربین را بفهمید. در داخل دوربین یک سنسور تصویر قرار دارد ،که لنز دوربین نور را به سمت آن هدایت می کند، وقتی نور به سنسور تصویر برخورد می کند ، هر پیکسل جداگانه میزان نور خود را ثبت می کند. این الگوی پیکسل های مناطق تاریک و روشن به تصویر ویدیویی کاملی که می بینید تبدیل می شود.

تشخیص حرکت چگونه کار می کند؟


 هنگام تنظیم تشخیص حرکت ، یک منطقه یا منطقه هایی را برای نظارت انتخاب می کنید ، مثلاً یک درگاه ورودی. نحوه کار این است که تصاویر متوالی از فیلم شما مقایسه شود و اگر تعداد پیکسل مورد نظر بین آن فریم ها تغییر کرده باشد، نرم افزار دوربین جسمی را که حرکت کرده است تعیین می کند و برای شما هشدار ارسال می کند.

تشخیص حرکت به چه چیزی بستگی دارد؟


 نحوه تعیین پیکسل مورد نظر تغییر یافته به سطح حساسیت یا درصد بستگی دارد. این شما هستید که تنظیمات سطح را برای تشخیص حرکت خود قرار می دهید. سطح حساسیت به تغییر سطح تاریک / روشن پیکسل نگاه می کند. حساسیت بالاتر تغییرات بیشتری را رصد می کند در حالی که حساسیت پایین برای تنظیم هشدارها نیاز به تغییر زیادی دارد، مانند چراغ های حساس به حرکت. از طرف دیگر ، درصد تغییرات، درصد پیکسل هایی است که تغییر را ثبت کرده اند. به عنوان مثال اگر درب ورودی را کنترل می کنید، تعیین درصد روی ۵۰٪ وقتی حجم بزرگی به داخل اتاق می رود، مانند یک شخص، به شما هشدار می دهد اما حجم های کوچکتر را نادیده می گیرد.

تنظیمات تشخیص حرکت به چه صورت است؟


بهترین راه برای تنظیمات، تعادل است تا از هشدارهای غلط جلوگیری شود. هنگام راه اندازی دوربین خود می توانید با حرکت کسی در منطقه مشخص شده، تشخیص حرکت را امتحان کنید و تنظیمات را در صورت لزوم تغییر دهید. ممکن است مدتی طول بکشد، اما برای این که از ورود به فروشگاه یا سارقینی که وارد پارینک می شوند مطلع شوید، ارزش تلاش را دارد.

تنظیمات تشخیص حرکت

انواع سنسورهای تشخیص حرکت


  1. تشخیص حرکت استاندارد : تشخیص حرکت استاندارد این توانایی را دارد که هنگامی که جسمی از نقطه مورد نظر دوربین حرکت می کند، تفاوت پیکسل ها را حس کند. سیستم های دارای تشخیص حرکت استاندارد، بدون توجه به اینکه شخص، وسیله نقلیه، حیوان یا جسم باشد، انواع مختلف حرکت را ضبط می کنند.
  2.  تشخیص حرکت PIR : PIR یا حسگرهای تشخیص حرکت Passive Infrared توسط دوربین های بدون سیم استفاده می شوند. این سنسور برای تشخیص رد پاهای حرارتی متحرک طراحی شده است. بنابراین چیزهایی را که گرمای زیادی ساطع می کنند ، مانند اتومبیل ، مردم و حیوانات را تشخیص می دهد.
  3.  تشخیص حرکت پیشرفته : با تشخیص حرکت پیشرفته، همه چیز کمی دقیق تر می شوند. دستگاههایی که دارای قابلیت تشخیص حرکت پیشرفته هستند، هر زمان که حرکت ناشی از شخص یا وسیله نقلیه باشد، اعلان ارسال می کنند. این کمک می کند تا تعداد هشدارهای ناخواسته حرکتی ناشی از حیوانات یا اجسام بی جان تصادفی کاهش یابد. با این حال، باید توجه داشت که حتی با تشخیص حرکت پیشرفته، سیستم نمی تواند بین وسیله نقلیه یا شخص تمایز قائل شود.
  4. تشخیص حرکت هوشمند : در این برهه از زمان ، این پیشرفته ترین شکل تشخیص حرکت موجود است و حتی امنیت دقیق تری را به شما ارائه می دهد. سیستم های دارای قابلیت تشخیص حرکت هوشمند اعلان های هوشمندی ارسال می کنند زیرا می توانند حرکت را بین افراد و وسایل نقلیه تشخیص دهند و این در حالی است که هشدارهای جداگانه برای هر دو ارائه می دهند.

عوامل موثر در تشخیص حرکت


  • نوع و نور محیط : محیط ممکن است داخلی یا خارجی باشد. نور در تشخیص حرکت توسط سنسور ها بسیار مهم است بنابر این بهتر است محیط دارای نور مناسبی باشد. محیط های خارجی در شب دارای نور کمی هستند بنابراین بهتر است با نورپردازی مناسب این مشکل برطرف شود.
  •  حسگر و نوع دوربین مداربسته : همانگونه که در قسمت قبل اشاره شد، سنسورها دارای انواع خاصی هستند و نوع آنها در تشخیص حرکت و یا خطا تاثیر میگذارد، علاوه بر آن نوع خود دوربین و کیفیت تصویر نیز مهم است.
  •  سرعت و دقت پردازشگر تصویر : اگر این سرعت پایین باشد ممکن است بسیاری از اتفاقات از دست برود به همین دلیل بهتر است به نوع پردازشگر دقت شود. علاوه بر آن تکان ها و لرزش های پایه دوربین مداربسته می تواند باعث خطا در پردازشگر شود.

مزایای استفاده از قابلیت تشخیص حرکت


  • سرعت تحقیقات پس از بررسی را سرعت می­بخشد : با کمک دوربین تشخیص حرکت، می توانید سیستم را طوری تنظیم کنید که فقط در صورت مشاهده حرکات، تصاویر را ضبط کند. این به شما کمک می­کند تا زمان صرف مرور فیلم ها را کاهش دهید زیرا ضبط ها فقط در زمان وقوع وقایع شامل بازه های زمانی هستند.
  • دوره ضبط را افزایش می­دهد : با کمک ضبط تنها در زمان تشخیص حرکت، می توانید مدت زمان ضبط را در ضبط کننده خود طولانی کنید. دلیل این امر آن است که ضبط ها فقط در صورت وجود حرکات انجام می شوند و نه به طور مداوم.
  • امنیت را افزایش می­دهد : با استفاده از ویژگی تشخیص حرکت، در صورت شناسایی حرکات در منطقه محدوده از پیش تعیین شده، می توانید هشدارهای ارسالی را پیکربندی کنید. این امر هنگامی که دوربین حرکات را تشخیص می دهد، با رویکرد فعالانه تری هنگام محافظت از اموال شما، اعلان هایی را به شما ارائه می دهد. علاوه بر این ، ادغام دوربین های تشخیص حرکت با تجهیزات دیگری مثل ضبط صدا نیز امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی