1346866

دید در شب دوربین های مداربسته چقدر است ؟

مدت زمان مطالعه : ۷ دقیقه

نصب دوربین نظارتی مدار بسته یکی از موثرترین راهکارها برای حفاظت از خانه، کار و خانواده و فراهم کردن امنیت برای آن ها حتی در مکان های تاریک است. اینجا ممکن است سوال پیش بیاید که دوربین های مدار بسته در شب تا چه فاصله ای را می توانند پوشش دهند ؟ و مقدار برد دید  در شب آنها چقدر است؟

پاسخ کوتاه سوال این است، دوربین های مدار بسته با توجه به برند و مدل آنها می تواند حدود ۱۰ تا ۱۵۰ متر دید در شب داشته باشد. برخی از دوربین های اساسی مصرفی LED مادون قرمز دارند که برای کار در فاصله های کوتاه طراحی شده است در حالی که دوربین های حرفه ای می توانند فواصل دورتری را ببینند.
فاکتورهایی که هنگام خرید دوربین مدار بسته برای مانیتور کردن نواحی تاریک باید در نظر داشته باشید.
هنگام خرید دوربین امنیتی چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید؟
مشخصات دوربین مداربسته  چیست؟
آیا فیلم و عکس های واضحی می گیرد و ارسال می کند؟
آیا ویدیو ها صدا نیز دارند؟
پوشش آن چطور است؟ یا زاویه دید دوربین چند درجه است؟
آیا دوربین قابلیت دید در شب دارد؟ و اگر دارد دید در شب آن چند متر را پوشش می دهد ؟

بنابراین قبل از خرید دوربین امنیتی باید به این سوال ها پاسخ دهید. به هرحال این مقاله سعی دارد به این سوال پاسخ بدهد که یک دوربین امنیتی تا چه فاصله ای می تواند دید در شب داشته باشد، مقدار دید در شب دوربین مداربسته می تواند به نوع لنز دوربین مداربسته ، مقدار نور مادون قرمز و… بستگی داشته باشد.

چنانچه هنوز سیستم مداربسته خود را خریداری نکرده اید حتما مقاله ” راهنمای خرید دوربین مدار بسته ” را مطالعه کنید.

روش های مختلف نحوه دید در شب دوربین امنیتی


تمام دوربین های مدار بسته دید در شب ندارند. به همین خاطر در هنگام خرید دوربین مدار بسته مطمئن شوید که قابلیت دید در شب را داشته باشد. دوربین های نظارتی که دید در شب دارند به دو روش این قابلیت را به شما می دهند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

دوربین های امنیتی با تکنولوژی مادون قرمز


اغلب دوربین های موجود دید در شب دارای تکنولوژی مادون قرمز هستند که با کمک نورهای LED مادون قرمز می توانند در شب دید داشته باشد. با کمک این قابلیت، دوربین های مدار بسته می توانند در شب یا وقتی محیط تاریک است عکس و فیلم ضبط کنند. انواع مختلفی از دوربین های مادون قرمز وجود دارد و برخی از آن ها کیفیت بهتری نسبت به بقیه دارند. پیشنهاد من این است قبل از خرید مشخصات دوربین را چک کنید تا بدانید دوربین در شب تا چه فاصله ای دید دارد. همچنین می تواند دوربین هایی با تکنولوژی های متفاوت IR LED بخرید.

مطالب مرتبط : دید در شب دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟

دوربین های امنیتی گرمایی(حرارتی)


راه دیگری برای دید در شب، دید گرمایی یا حرارتی است.
دید گرمایی از گرما برای دیدن استفاده می کند به عبارت دیگر، دوربین های حرارتی به گرما حساس می باشند و با توجه به منابع گرمایی که می توانند تشخیص دهند، عکس و فیلم ضبط می کنند. قابلیت دید در شب برای دوربین امنیتی یک فاکتور بسیار مهم است که باید در نظر گرفت.

فاکتور های تاثیر گذار در میدان دید در شب


توجه داشته باشید که در هنگام خرید دوربین مدار بسته شما دوربین را فقط برای استفاده در روز نمی خواهیدو دید در شب داشتن بسیار مهم است، شب زمانی است که هر کسی در حال استراحت و در خواب عمیق است و معمول ترین زمان برای سارقین و متجاوزان است. البته در کنار زمان هایی که مالک دور است و البته منزل را بدون مراقبت و خالی رها کرده است.
اینکه دوربین امنیتی تا چه فاصله ای دید دارد به عوامل متعددی بستگی دارد. به عبارت دیگر، این مسئله فقط مربوط به شب نیست بلکه در طول روز نیز معنادار است. فاکتورهایی که روی میزان دید در شب دوربین امنیتی تاثیر دارد در زیر ذکر شده اند.

 کیفیت دوربین مدار بسته :

یکی از فاکتورهای مهم، کیفیت دوربین مداربسته است. مطمئن شوید که دوربین با کیفیتی گرفته باشید. این نوع ها مشخصات عالی دارند و مدرن و به روز نیز هستند. تا میتوانید از دوربین های آنالوگ قدیمی استفاده نکنید و از آنالوگ های به روز که کیفیتی بالای ۲ مگاپیکسل دارند استفاده کنید این دوربین ها عکس ها و فیلم های بهتری ضبط می کنند، نظارت خوبی دارند و به صورت هموار و موثر مانیتورینگ را انجام می دهند.
تمام دوربین های امنیتی به طور برابر ساخته نشده اند. به همین خاطر هنگام خرید دقیق و حساس باشید. اطمینان حاصل کنید که با نیاز ها و ترجیحات شما هماهنگ باشد. هرچند بهترین راه برای اطمینان از خرید دوربین مداربسته مناسب، مشاوره گرفتن از کارشناسان مسلط به این حوزه است.

 رزولوشن دوربین مدار بسته :

باید دوربینی بخرید که در شب به وضوح دید داشته باشد. اگر دوربینتان دید در شب داشته باشد اما تصاویر و ویدیوهایی با کیفیت پایین ارسال کند عملا استفاده ای ندارد.
ضروری است که به مواردی مانند رزولوشن نیز نیز توجه کنید و تنها برند و قیمت را در نظر نگیرید. دوربین هایی با رزولوشن بالا بهترین انتخاب هستند.
امروزه دوربین های امنیتی HD قیمت مناسب تری دارند. بنابراین می توانید سیستم های دوربین امنیتی ۲MP و۴MP و ۵MP و حتی ۴K بخرید و نظارت ویدیویی با جزییات زنده داشته باشید. هر چقدر که کیفیت بالا تر باشد هزینه نیز بالا تر می رود.

 فاصله کانونی دوربین مداربسته :

فاصله کانونی به اندازه لنزهای دوربین مداربسته شما اشاره دارد و هنگام خرید دوربین امنیتی از مهم ترین فاکتور هاست. فاصله کانونی تعیین می کند دوربین شما تا چه فاصله ای دید دارد.

فاصله کانونی به میلیمتر سنجیده می شود. به صورت زیر دسته بندی می شوند:
فاصله کانونی متغیر: که در دوربین های واریفوکال یا لنز متغییر در دسترس است.
فاصله کانونی ثابت: که در لنزهای ثابت یا فیکس دوربین های مداربسته یافت می شوند.

مهم:فاصله کانونی بیشتر به معنای میدان دید بسته تر است. فاصله کانونی کوچکتر به معنای میدان دید گسترده تر است.

برای مثال، برای میدان دید حداکثر ۴۰ پا، یک دوربین امنیتی با لنز ثابت ۴.۰ چیزی است که باید بخرید. هرچند، اگر می خواهید دوربینتان میدان دید گسترده تری داشته باشد باید دوربین های امنیتی PTZ یا دوربین هایی با قابلیت زوم بالا بخرید.
این نوع ها می توانند فاصله بیشتری از ۴۰ پا (فاصله از محل نصب دوربین) را ببینند. به همین خاطر میدان دید را عریض تر می کنند.

مکان نصب دوربین مدار بسته :

درک این مورد ساده است. چیزی که اینجا مورد نیاز است عقل سلیم است. وقتی درباره میدان دید دوربین مداربسته صحبت می کنیم، نصب در مکان مناسب  یک فاکتور مهم است.

دوربین شما بهترین رزولوشن را دارد. فاصله کانونی آن مناسب نیازها و اولویت های شماست و قابلیت دید در شب نیز دارد.
اما صبر کنید! پس چرا به نظر می رسد میدان دید محدودی دارد؟ در چنین مواردی مکان دوربین را چک کنید. بله به همین سادگی. ما انسان هستیم و انسان جایز الخطاست. زمان هایی هست که توجه زیادی صرف موارد ضروری و پیچیده می کنیم و نسبت به فاکتورهای ساده بی توجهی می کنیم و یکی از این فاکتورهای ساده مکانی است که دوربین را قرار داده اید. یک درخت یا دیوار که مانع دید دوربین باشد می تواند میدان دید را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر مکان نصب دوربین باید عاری از هر مانعی باشد.
خیرگی مستقیم نور نیز موردی است که می تواند میدان دید دوربین مداربسته را مخصوصا در شب تحت تاثیر قرار دهد.
به همین خاطر باید مکان صحیحی برای دوربین انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید دوربین را در جایی نصب کرده اید که میدان دید کاملی دارد.

انواع دوربین های دید در شب


دوربین های دید در شب ۳ نوع دارند:
۱- دوربین های پایین رده و ارزان قیمت – همانطور که از نامش پیداست قیمت پایین تری دارند. هرچند مشخصات محدودی دارند و پایین رده هستند. به این معنا که معمولا کیفیت پایینی دارند.
۲- دوربین های امنیتی میان رده- وقتی صحبت از دید در شب می شود این نوع می توانند در شب دید داشته باشند. هرچند میدان دید محدودی دارد. به عبارت دیگر نمی توانند فواصل دور را به خوبی پوشش دهند.
۳- دوربین های امنیتی سطح بالا- این ها دوربین های امنیتی HD هستند.که دارای کیفیتی بسیار عالی هستند تصویر و فیلم هایی که در طول شب و روز می گیرند واضح و زنده هستند. شاید کمی گران باشند اما حداقلش این است مطمئن هستید بهترین وسیله را از نظر کیفیت، قابل اطمینان بودن و دوام خریده اید.
این دوربین حرفه ای PTZ دارای IR LED های قدرتمند است که می تواند افراد و اشیایی که دور هستند را نشان دهد.
البته که گران است اما به سوال شما در این باره که دوربین های مداربسته در شب تا چه فاصله ای دید دارند پاسخ می دهد(تا ۱۵۰ متر).
ضروری است که دوربین مداربسته شما دید در شب داشته باشند. و اینکه میدان دید گسترده تری داشته باشند. اگرچه دوربین شما باید تصاویر و ویدیوهای واضح و روشن نیز ارسال کند. اینکه دوربین امنیتی شما این موارد را فراهم کند بستگی به نوع دوربین امنیتی دارد که می خرید.
اطمینان حاصل کنید دوربینی با رزولوشن بالا می خرید. باید قابلیت زوم کردن و دادن نتایج واضح را هم داشته باشند. خرید دوربین امنیتی از سازندگان معروف و قابل اعتماد نیز مهم است.
اگرچه ممکن است کمی گران تر از برندهای شناخته نشده باشند اما گارانتی بهترین کیفیت را دارند. این موارد دارای گارانتی و حمایت های تکنیکی نیز هستند.
دقت کنید دوربین شما در جایی نصب شده باشد که مانعی وجود نداشته باشد. اگر در میدان دید دوربین امنیتی مانعی وجود داشته باشد، نمی توانید از تمام مزایای آن بهره ببرید.
به خاطر داشته باشید که یک درخت، یک دیوار، یک بوته بلند، یک پست، و یک زاویه نامناسب فاکتورهایی هستند که می توانند عملکرد دوربین امنیتی شما را متاثر کنند.
این ها شاید فاکتورهای ساده ای باشند اما اگر نادیده گرفته شوند ممکن است امنیت منزل و ملک شما را به خطر بیاندازند.

جمع بندی نهایی
برای ما امری معمولی است که بخواهیم خانه و اموال خود را امن نگه داریم. به لطف تکنولوژی، راه های زیادی برای این کار وجود دارد. و یکی از معروف ترین روش ها برای حفظ خانواده و اموالمان نصب دوربین های امنیتی است.
اما نصب دوربین های امنیتی به این معنی نیست که می توانید ۱۰۰ درصد مطمئن باشید همه چیز در حفاظت و امن خواد بود. ما به عنوان مالک باید وظیفه مربوط به خودمان را هم انجام بدهیم.
برای مثال، مسئولیت داشتن دوربین مداربسته را بپذیرید. به عبارت دیگر، اطمینان حاصل کنید که برای نصب آن چه چیزهایی لازم است. از قوانین مربوط به این حوزه آگاه باشید، زیرا ممکن است با نصب دوربین به حقوق سایرین تجاوز کنید.
علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که درباره چنین دستگاهی اطلاعات و دانش کافی دارید که بتوانید از تمام مزایای آن استفاده کنید. عاقلانه انتخاب کنید و امنیت را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی