872781

اهمیت استفاده از دوربین مدار بسته

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در تمام تاریخ بشریت امنیت از موضوعات بسیار با اولویت برای زندگی کردن بوده است. رشد و خلاقیت فکری هر جامعه قبل از هر چیزی به امنیت آن جامعه وابسته است در طی دهه های اخیر با رشد تکنولوژی بسیار از کشور ها رو به استفاده سیستم های امنیتی و نظارتی آورده اند. محصولات دوربین مدار بسته در کشور ما ایران نیز در محیط های عمومی و خصوصی بسیار پر کاربرد و با اهمیت شده است و باعث جلوگیری از وقوع جرم و حوادث گردیده است.

دوربین های مدار بسته اگر وارد حریم خصوصی افراد شوند بدون شک بهره گیری از آن مزیت های بسیاری را در جامعه به دنبال خواهد داشت. این روزها بهره گیری از دوربین های مدار بسته در سر تا سر دنیا شکل متفاوتی به نسبت گذشته به خود گرفته است.

در حالی که بر اساس آمارهای صورت گرفته استفاده از دوربین های مدار بسته در کاهش جرم و تخلفات بسیار تأثیر گذار بوده است و این امر در حالی است که فرد با اطلاع از وجود دوربین های مدار بسته بدون شک فکر خلاف و ارتکاب به جرم را در آن مکان از خود دور خواهد کرد؛ اما بهره گیری از دوربین های مدار بسته نیز نیاز به باید و نبایدهای بسیار دارد.

برای نمونه در ابتدا باید به این موضوع توجه شود که دسترسی به اطلاعات دوربین های مدار بسته توسط چه اشخاصی باید انجام شود؟ دوربین مدار بسته عموماً در چه مکانی باید نصب شود؟ آیا بهره گیری از دوربین مدار بسته سبب وارد شدن به حریم خصوصی افراد در آن منطقه می شود و بسیاری سوال های دیگر که پس از رسیدن به جواب به منظور بهره گیری از آن ها می توان اقدام کرد.

باید بگویم در گذشته از دوربین های مدار بسته تنها برای مکان های بسیار مهم همانند بانک ها و موزه ها کارایی داشت و این امر در حالی است که امروزه در فروشگاه ها و مراکز عمومی بسیار از این وسیله کار آمد بهره گرفته می شود که خود این امر وقوع حادثه و جرم را به شکل بسیار چشم گیری کاهش داده است.

 

مزیت های بهره گیری از دوربین های مدار بسته

  • به منظور کاهش ترافیک های درون شهری و نظارت بر کنترل و عبور و مرور این روزها از دوربین مدار بسته بسیار کمک گرفته می شود.
  • به منظور شناسایی و کشف اعمال تروریستی استفاده کردن از دوربین های مدار بسته به عنوان یک ابزار قوی کنترلی و نظارتی بسیار مؤثر واقع شده است.
  • عدم سرقت و اخاذی از بانک ها و طلا فروشی ها بهره گیری از دوربین های مدار بسته یک مزیت بارز به شمار می آید.
  • زورگیری های ثبت شده و شناسایی افراد خاطی در سطح شهر سبب آرامش نسبی شهروندان می شود.

 

آیا نصب دوربین های مدار بسته جرم محسوب می شود؟

دوربین های مدار بسته اگر در محدود پایگاه های نظامی یا در محوطه اطراف پادگان نصب شود  بدون شک جرم محسوب می شود و با فرد خاطی به جد برخورد می شود؛ اما بهره گیری از دوربین های مدار بسته در امکان عمومی تحت هیچ شرایطی جرم به شمار نمی آید.

بر فرض به راحتی می توان در محدوده حیاط ساختمان به منظور جلوگیری از دزدی، در پارکینگ برای مراقبت بیشتر از وسایل نقلیه، راه پله ها برای کنترل رفت و آمد افراد ناشناس البته با رضایت تمامی اعضای ساختمان به راحتی از وقوع جرم جلوگیری کرد.

اما استفاده کردن از دوربین های مدار بسته در فضای داخلی منزل یا خانه های اجاره ای، داخل اتاق پرو و در اتاق خواب افراد بدون شک بدون در داشتن مجوزهای لازم جرم محسوب می شود و منجر به تعقیبات قضایی می شود.

 

بیشتر بخوانید :   روش های هوشمند سازی منزل

چرا باید در مکان های کاری دوربین مدار بسته نصب شود؟

همان طور که در برخی اماکن نصب دوربین های مدار بسته جرم محسوب می شود نصب دوربین مدار بسته در امکان اداری یک حسن به شمار می آید و مزیت های بسیاری را در پی دارد.

  • در قدم اول می توانیم به محافظت از کارمندان در برابر خشونت و سرقت باشیم.
  • از سوی دیگری از رفتار خرابکاران افراد بزهکار با آگاهی نسبت به وجود دوربین مدار بسته کاسته می شود.
  • نظارت کافی بر برقراری امنیتدر محیط کاری امر ساده تری خواهد شد.
  • بالا رفتن بهره وری راندمان کاری نیروی کار با مشاهده روند کاری صورت پذیر می شود.
  • رعایت الزامات قانونی در بخش های مالی حوزه کاری به شکل جدی تری دنبال می شود.

 

نصب دوربین های مدار بسته برای چه افرادی مؤثر واقع می شود؟

دوربین مدار بسته سبب می شود اطلاعاتی ضبط و در دسترس قرار داده شود که شاید در صورت عدم وجود آن رازی برای همیشه در پشت پرده باقی بماند. از همین رو به راحتی می توانیم به نقش مؤثر دوربین مدار بسته برای بهره گیری پلیس در طی تحقیقات پلیسی اشاره داشته باشیم.

یافتن اطفال گمشده در مکان های عمومی با استفاده از دوربین های مدار بسته خود یک مزیت بسیار مثبت به شمار می آید که برای خدمت رسانی به افراد بسیار بولد شده است. پس به راحتی با استفاده از دوربین های مدار بسته می توان بر روی عملکرد مجرمان افراد نظارت داشت و مانع از وقوع جرم شد.

دوربین مدار بسته چشمان همیشه بیداری است که از رازهای پشت پرده ما را آگاه خواهد کرد. محال است این روزها در خیابان ها، مراکز عمومی سطح شهر و اماکن خصوصی تجاری به منظور جلوگیری از وقع جرم شاهد دوربین های مدار بسته نباشید. دوربین مدار بسته خط قرمزی است بر روی خلاف و بزهکاری که سبب آرامش در سطح شهر می شود و شهروندان به راحتی بدون اینکه حقی از آن ها نقض شود می توانند فعالیت روزمره خود را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی