630785

معرفی دوربین های مداربسته دیجیتال (IP) | دوربین تحت شبکه

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

دوربین مداربسته تحت شبکه یا  IP نوعی از دوربین های مدار بسته است که در آن تصاویر با استفاده از پروتکل های خاص شبکه انتقال داده می شوند. این دوربین ها ی مداربسته رقیب دوربین های مداربسته آنالوگ است اولین شرکت تولید کننده این دوربین ها شرکت سوئدی AXIS است که انتقال تصاویر برمبنای پروتکل های تحت شبکه را ابداع کرد و توانست پیشتاز این فناوری در جهان شود.

با توجه به اینکه طراحی سیستم های تحت شبکه می تواند کمک بسیار بزرگی به طراح و مجری سیستم ها نمایید و از این سیستم های استقبال خوبی صورت پذیرفت. تنها دلیلی که این دوربین ها برای خرید به دست نیاوردند قیمت بالای این سیستم در مقابل با سیستم های آنالوگ است.

نحوه عملکرد دوربین های مداربسته تحت شبکه چگونه است؟


این دوربین ها به صورت مستقل دارای یک سیستم عامل می باشند که به آن اجازه می دهد در هر نقطه از شبکه به صورت مستقل دارای عملکرد باشد که این مهم منجر به انعطاف پذیری بالای دوربین ها در طراحی شبکه گردیده است، یعنی مجری یا طراح سیستم امنیتی تحت شبکه می تواند بدون محدودیت در هر نقطه از سیستم دوربینی را اضافه کرد و تعداد بالایی از دوربین ها را با یک کابل انتقال دهد. (این مسئله را مفصلا بعدا در مقاله توپولوژی یا ساختار شبکه بررسی خواهیم کرد.)

مقایسه قیمت دوربین های مداربسته تحت شبکه و آنالوگ :


دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP دارای یک سیستم عامل مستقل هستند در واقع می توان گفت هر دوربین مانند یک کامپیوتر کوچک و در شبکه قرار میگیرد در نتیجه هزینه ساخت این دوربین ها به مراتب بالاتر از دوربین های مداربسته آنالوگ است. و تقریبا می توان گفت ۲ تا ۳ برابر یک سیستم مداربسته آنالوگ است و تقریبا می توان گفت  دو تا سه برابر یک سیستم مداربسته آنالوگ هزینه دارد ولی زمانی که پروژه با تعداد دوربین های بالا تعریف می شود و یا در شرایط محیطی خاص و بسیار بزرگ هیچ گزینه ایی مناسب تز از دوربین های تحت شبکه وجود ندارد.

کابل های مورد استفاده در دوربین های تحت شبکه IP :


بر خلاف دوربین های مداربسته آنالوگ که از کابل های کواکسیال در انتقال تصاویر در آن ها استفاده می شود در سیستم دوربین های تحت شبکه از کابل های شبکه در دسته بندی های CAT استفاده می شود. این  دسته بندی ها از CAT1 تا CAT 6 وجود دارد و دارای مشخصات مربوط به خود است. در دسته بندی کابل ۲ دسته پر کاربرد وجود دارد که SFTP و UTP است که این دسته بندی کابل از نظر شیلد و روکش بررسی می کند که در مقاله انواع کابل های تحت شبکه به صورت کامل در مورد آن توضیحاتی را خواهیم داد.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته تحت شبکه IP :


دوربین های تحت شبکه با توجه به اینکه در انتقال تصاویر از کد های باینری ۰ و ۱ استفاده می کنند و مانند اصطلاحی که برای آنها انتخاب شده ( دوربین های دیجیتال) تصاویر را به صورت دیجیتال انتقال می دهند. بزرگترین مزیت این تصاویر عدم نویز پذیری آن در شرایط محیطی پر نویز است.

امروزه دوربین های دیجیتال تحت شبکه با کیفیت ۴K نیز به تولید انبوه رسیده که از نظر اقتصادی قابل توجیح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی