645604

دلایل خرابی هارد دوربین مدار بسته و عدم ضبط هارد دیسک

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

ضبط تصاویر در سیستم مدار بسته توسط هارد دیسک در دستگاه DVR-NVR صورت می گیرد. نتیجه عملکرد تمام اجزایی یک سیستم امنیتی نظارتی مدار بسته در هارد دیسک ذخیره می شود. به همین دلیل چک کردن دائم سلامت کارکرد هارد دیسک و عدم خرابی آن مسئله بسیار پراهمیتی است؛ زیرا در صورت عدم ضبط تصاویر در سیستم تمام هزینه ها و برنامه ریزی های شما در استفاده از سیستم امنیتی با مشکل رو به رو می شودکه برای یک سیستم امنیتی این یک فاجعه است.

با توجه به مهم بودن این امر نیاز است حداقل هر ۴۸ ساعت یکبار دستگاه ضبط تصاویر یا همان DVR چک شود تا از عملکرد درست هارد و دستگاه اطمینان حاصل شود. در صورتی که از سیستم های جدید و با قابلیت انتقال تصویر استفاده می کنید می توانید گزینه هشدار خطای هارد را در دستگاه فعال کنید. در این صورت به محض بروز ایراد در هارد به شما پیام می‌دهد. این گزینه در بخش شبکه دستگاه و قسمت ایمیل فعال می شود که چک کردن عملکرد سیستم را برای شما بسیار راحت می کند.

قبل از صحبت و بحث در مورد مشکلات هارد دیسک بایستی به این نکته اشاره شود که بایستی در خرید هارد مناسب برای DVR نهایت دقت و تحقیق کافی را انجام دهیم. البته در برخی مقالات مفصلا به هارد دیسک و انواع آن اشاره شده است که پیشنهاد می شود قبل از خرید هارد دیسک مقاله “ انتخاب هارد مناسب برای دستگاه DVR ” را مطالعه فرمایید.

ایرادهای هارد دیسک کدامند؟


در این قسمت به برخی از مشکلات متداول که برای هارد دستگاه DVR یا NVR شما پیش می آید پاسخ می دهیم:

۱- هارد دیسک روشن نمی شود :

این مشهود ترین ایرادی است که ممکن است در هارد دیسک دوربین مداربسته به وجود آید. منظور از روشن نشدن هارد دیسک این است که شما بایستی درب دستگاه ضبط تصاویر را باز کنید و بعد از روشن شدن سیستم متوجه شوید که هارد هیچ گونه صدا و حرکتی ندارد و به هیچ عنوان استارت نمی کند.

در این صورت امکان این وجود دارد که قسمت پاور هارد دیسک شما بروی DVR آسیب دیده باشد. یا خود هارد سوخته باشد که بایستی آن را به بخش خدمات پس از فروش شرکت ارسال نمایید.

البته توجه داشته باشید که در برخی موارد مشاهده شده است که به دلیل عدم استفاده از آداپتور مناسب برای دستگاه این مشکل به وجود می آید. با تعویض آداپتور هارد روشن شده و کار میکند و این اتفاق بسیار شایع است که مشکل به وجود آمده به دلیل ضعیف بودن آداپتور دستگاه بوده است.

۲- هارد دیسک روشن می شود ولی عملکرد ناقص دارد :

زمانی این اتفاق رخ میدهد که هارد استارت می شود ولی به صورت ناقص کار می کند و صفحه دیسک خود را به صورت متوالی به چرخش در نمی آورد. در این زمان شما امکان دارد حتی حجم هارد دیسک را نیز بر روی نمایشگر DVR مشاهده نمایید ولی دستگاه ضبط نمی کند و یا فرمت نمی شود.

در این صورت تنها راه حلی که وجود دارد این است که شما می توانید آداپتور دستگاه را با یک آداپتور با آمپر بالاتر تعویض کنید. چون در صورتی که آداپتور ضعیف باشد احتمال دارد که هارد به صورت ناقص کار کند. در صورتی که از سالم بودن آداپتور به جهت تامین برق دستگاه و هارد مطمئن هستید باید هارد دیسک را چک کنید. برای این کار چنانچه از هارد های ریفر شرکتی (استوک) استفاده می کنید و هارد فرمت نمی شود، چاره ای جز تعویض هارد ندارید.

۴ دیدگاه

  1. سلام؛ وقتی می خواهم backup بگیرم و اطلاعات هارد رو روی فلش بریزم صفحه مانیتور خاموش می شود به نظر شما مشکل از هارد هستش؟
    • سلام به احتمال بسیار زاد مشکل از آداپتور دستگاه دی وی آر شما هست. چون جریان کافی رو به دستگاه ضبط تصویر نمیرسونه‌ و باعث خاموش شدن دستگاه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی