663672

فشرده سازی در دوربین های مداربسته با فرمت H.264 , H.265

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه
با توجه به اهمیت استفاده از سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته در زندگی روزمره و اصناف مختلف و شرکت ها تجاری این سیستم ها روز به روز در حال تکمیل تکنولوژی خود و ارائه محصولات پر کاربرد تر و کم هزینه تر است.

شرکت های تجاری و تولید کنندگان این محصولات توانسته اند با استفاده از تحقیقات و بررسی های علمی راه حل های بهتری را به خریداران خود ارائه دهند. از جمله این نتایج می توان به استفاده از تکنولوژی ها و قابلیت های جدید در ساختار ضبط تصاویر دوربین های مداربسته و دستگاه ها اشاره کرد. یکی از مهمترین دستاورد های شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته و DVR ها استفاده از فرمت های ذخیره سازی بهتر در دستگاه های DVR و دوربین های مداربسته است.

انواع فرمت های ذخیره سازی تصاویر از گذشته تا کنون

Types of image storage format


فرمت های ذخیره سازی مختلفی در دوربین های مداربسته جهت ضبط فیلم ها وجود دارد که بسته به نوع هرکدام از آن ها حجم فایل های ذخیره سازی شده می تواند متفاوت باشد. این مسئله یکی از مهمترین مسائل در دستگاه های ذخیره ساز است به طوری که علاوه بر کم کردن حجم ذخیره سازی مقدار هارد مورد استفاده را نیز کاهش می دهدکه این امر می تواند در کاهش هزینه ها در خرید هارد به مصرف کننده کمک بسیار مهمی کند و  کاربر می تواند با هزینه کمتر مقدار بیشتری تصاویر در فضای مورد استفاده خود در هارد دیسک داشته باشد. گرانی هارد دیسک ها و عدم پشتیبانی دستگاه ها از هارد دیسک ها با ظرفیت بالا شرکت های مختلف را بر این داشته که دست به اقداماتی در زمینه بهینه سازی این قابلیت ها بزنند.

فرمت ذخیره سازی MPEG-4

MPEG-4 storage format


یکی از فرمت های قدیمی که در دستگاه های DVR مورد استفاده قرار می گرفت فرمت ذخیره سازی MPEG-4 بوده است. این فرمت از اولین فرمت های ذخیره سازی در دستگاه های دی وی آر برای ضبط فیلم های دوربین های مداربسته است که حجم بسیار بالایی را در هارد برای هر دقیقه از فیلم اشغال می کرد.

با توجه به اینکه در این فرمت ذخیره سازی کاربر اولا مجبور بود حجم بسیار بالایی را از هارد خریداری کند و دوما فضای ذخیره سازی بسیار محدود بود. این مهم شرکت ها را بر این داشت که با بررسی های بیشتر از این مرحله عبور کرده و فرمت ذخیره سازی جدیدی را ابداع کنند.

فرمت ذخیره سازی H.264

H.264 storage format


یکی از برترین فرمت های ذخیره سازی در دستگاه های DVR که شرکت های تولید کننده سیستم های امنیتی پس از چندین سال تحقیق و توسعه به آن دست پیدا کردند فرمت ذخیره سازی H.264 در دستگا های دی وی آر است. این فرمت تقریبا ۵۰ درصد کمتر از فرمت MPEG-4 فضا جهت رکورد تصاویر دوربین های مداربسته نیاز دارد به طور مثال اگر شما ۲۴ ساعت از یک فیلم دوربین مداربسته را در ۱۰ گیگ فضا در فرمت MPEG-4 نیاز داشتید با این تکنولوژی H.264 شما نیاز به ۵ گیگ فضا خواهید داشت. این فرمت ذخیره سازی به کاربر اجازه می دهد که علاوه بر داشتن مدت ذخیره سازی بیشتر، هزینه کمتری نیز در خرید هارد دیسک برای ذخیره فیلم های دوربین مداربسته کند. این تکنولوژی با استقبال بسیار بالایی از سمت شرکت های تولید کننده سیستم های امنیتی و مداربسته از این تکنولوژی استفاده کردند.

دلیل استقبال از فرمت ذخیره سازی H.264

The reason for receiving the H.264 storage format


فرمت ذخیره سازی H.264 دقیقاً همان چیزی است که تمام شرکت های تولید کننده سیستم های امنیتی خواستار آن بودند یعنی حجم کمتر و کیفیت بالاتر. در این فرمت ها فیلم ها را می توانیم با حجم بسیار کمتر و با کیفیت بالا ضبط کنیم. این نتیجه گیری با ارزش از فرمت H.264 باعث شد شرکت های مهم و بزرگ استقبال بسیار خوبی از این فرمت ذخیره سازی بکنند.

فرمت ذخیره سازی H.265

H.265 storage format


فرمت ذخیره سازی H.265 در واقع مدل پیشرفته و ارتقاء یافته فرمت ذخیره سازی H.264  در دستگاه ها و دوربین های مداربسته است. که در آن سعی شده است مقدار حجم ذخیره سازی، مقدار فریم ریت و تمام نکاتی که باعث افزایش حجم یک ثانیه از فیلم می شود را بهبود بخشند.

در واقع فرمت ذخیره سازی H.265  در دستگاه های رکورد تصاویر دوربین های مداربسته توانسته با تغییرات محسوس در ساختار کلی خود شرکت های تولید کننده سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته را به سمت خود سوق دهند. هر چند که این مسئله باعث شده است تغییرات خاصی در سخت افزار دوربین ها و دستگا های ضبط تصاویر ایجاد شود که خود این مسئله باعث افزایش هزینه های تولید این محصولات شده است. البته با افزایش تولید و عمومیت پیدا کردن این فرمت H.264 پیش بینی می شود در سال های آینده هزینه های تولید این محصولات روز به روز کاهش پیدا کند.

در این فرمت دوربین های مداربسته و دستگا های ضبط تصاویر می توانند بدون اینکه نیاز داشته باشند که پهنای باند بیشتری مصرف کنند و یا اختلالاتی در عملکرد آن بوجود بیاید تصاویر را با کیفیت بالا ارائه دهند.

چگونگی کاهش حجم تصاویر در فرمت H.265

How to reduce the size of images in H.265 format


در فرمت ذخیره سازی H.265 تقریبا با کاهش ۵۰ درصدی حجم ذخیره سازی رو به رو هستیم. این فرمت می تواند رقیب بسیار بزرگی برای فرمت ذخیره سازی H.264 باشد. در این فرمت ذخیره سازی دوربین های مداربسته و DVR ها پردازنده ی تصویر با بررسی تصاویر و حرکت ها و نقاط ثابت در یک فیلم می تواند نقاطی را که فقط دارای حرکت در تصویر هستند را پردازش و ثبت کنند و نقاط ثابت را بدون حرکت تصویر را با پردازش های پیچیده و الگوریتم های خاصی در تصاویر بعدی تکرار کند به طوری که دیگر نیازی به ذخیره سازی آن نباشد. مثلا در یک تصویر اگر یک قسمت از خیابان ماشین ها در حال حرکت هستند و در قسمت دیگر خیابان تصاویر ثابت است پردازنده تصویر قسمت های متحرک را فقط ضبط کرده و قسمت های ثابت را به صورت عکس های کم حجم و متوالی در فیلم پردازش و ضبط می کند. بدین ترتیب در حدود دوبرابر حجم ذخیره سازی شده در هارد صرفه جویی می شود.

جدول مقایسه فرمت ذخیره سازی H.265 , H264
Comparison table for H.265, H264 storage format


با توجه به بررسی های به عمل آمده در این مقاله می توان نتیجه گرفت در حال حاضر فرمت ذخیره سازی H.265 میتوان به عنوان یک برگ برنده در تولیدات شرکت های بزرگ در زمینه سیستم های امنیتی باشد.

اما این مسئله نیز بایستی مد نظر قرار گرفت شود که هر میزان فرمت ذخیره سازی عملکرد بهتری داشته باشد به همان میزان پیچیده تر و گران تر است. اما پیش بینی می شود با افزایش تولیدات شرکت ها در زمینه فشرده سازی تصاویر H.265 و عمومیت پیدا کردن آن قیمت این تجهیزات در دنیای سیستم های حفاظتی و امنیتی کاهش یابد.

شما می توانید با مشاوران خود در گروه آموزشی الکاو جهت خرید و بررسی هر چه بهتر محصولات امنیتی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی