how starlight works

مقایسه دید در شب دوربین مدار بسته و استارلایت

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در ابتدای رواج پیدا کردن استفاده از دوربین مداربسته، نور کافی مهمترین عامل برای عملکرد مناسب دوربین بود. پس از آن دوربین های روز و شب ( Day & Night ) وارد بازار شد که با تصاویر مایل به رنگی در محیط کم نور و مهتاب با رزولوشن های ۷۰۰ تی وی لاین منجر به دیدن اجسام در شب نیز میشد و همه‌گیری خاصی پیدا کرد. اما امروزه مشتریان با توجه به نیاز های متفاوت خود از دوربین های مدار بسته در شرایط مختلف نوری استفاده می کنند . از این رو تولید کنندگان دوربین‌های مداربسته نیز با ارائه محصولات متنوع سعی کرده‌اند که این محدودیت‌ها را به حداقل برسانند .

آمدن دوربین های استارلایت و سوپر استارلایت همه محاسبات تکنولوژی نور را به هم ریخت و با استفاده از آن مشتریان دیگر برای دیدن تصاویر رنگی در شب نیازی به پرژکتور ندارند . به راحتی می توان با حداقل نور تصاویر با کیفیت رنگی داشت و حالا دیگر مشتری با دیدن تصویر استارلایت و سوپراستارلایت پیش از اینکه به امنیت و نظارت مجموعه خود سرگرم شود مجذوب تصویر رنگی در تاریکی مطلق میشود.

میزان لوکس برای دید در شب دوربین‌های مداربسته

Lux night vision CCTV


میزان لوکس در واقع راهی برای بیان توانایی دوربین‌مداربسته در گرفتن تصاویر در شرایط مختلف نور است. به عنوان مثال این رتبه برای تابش مستقیم خورشید، ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ است و برای نور کم مهتاب۰.۰۰۱ در نظر گرفته‌میشود.

هرچه این رتبه پایین‌تر باشد، بری دید درشب یک دوربین بهتر است.

 

دید درشب استارلایت یا رنگی چیست؟

what is starlight night vision


دوربین های استارلایت دوربین هایی هستند که از سنسورهای ویژه ای برخوردار هستند و در شرایط کم نور باعث بهبود دید در شب می شوند. این دوربین می تواند چیزهایی را ببیند که چشم غیر مسلح ما نمی تواند آنها را ببیند. وقتی میزان نور به زیر ۲۰ لوکس می رسد ، چشمان انسان نمی تواند اجسام را شناسایی کند. دوربین های استارلایت به دلیل حساسیت استثنایی سنسور، باعث میشوند تصویر حتی در شرایط صفر لوکس واضح تر به نظر برسد.

این دوربین ها با جدیدترین فناوری سنسور کار می کنند که دارای کیفیت پیچیده ای برای سرکوب نویز ها هستند و باعث می شود دید در شب واضح‌تر شود.

این سنسورها از سنسورهای دوربین مدار بسته سنتی بزرگتر بوده و دیافراگم وسیع تری دارند و سرعت شاتر را کاهش می دهند. این امر باعث می شود نور بیشتری به سنسور برسد، بنابراین تصاویر کاملاً استثنایی را در شرایط تاریک فراهم می کند. اصولا برای پلاک‌خوانی و تشخیص چهره به کار میروند.

دوربین های استارلایت می توانند هم چشم انداز رنگی و هم سیاه و سفید را نمایش دهند. هنگامی که شرایط روشنایی بدتر شود یا خیلی تاریک باشد ، این دوربین‌ها می توانند به دید در شب سیاه و سفید تغییر کنند. این فیلم سیاه و سفید از صحنه های تاریک نیز به دلیل سنسورهای بسیار حساس آنها هنوز در مقایسه با دوربین مداربسته معمولی واضح‌تر است.

دوربین های ستاره دار همیشه بر اساس میزان روشنایی بهترین گزینه بین سیاه و سفید یا رنگی را انتخاب می کنند ، همچنین این ویژگی می تواند به صورت دستی انتخاب شود.

مقایسه دوربین دید در شب و استارلایت دوربین مداربسته

comparison between IR night vision and starlight night vision


در مورد دوربین های تی وی لاینی قدیمی ، سنسورهای سونی با قابلیت روز و شب با لوکس نورپایین مثل ۰.۰۰۰۱ یا ۰.۰۰۱  به دوربین کمک می کرد تا با کمترین نور محیط  تصویر اشیا و افراد  با بیشترین جزییات در قسمت حساس به نور این سنسورها منعکس شود. در دوربین های استارلایت نیز عامل اصلی نور محیط است. در اصل مقدار نوری که سنسور دوربین دریافت می کند تعیین کننده کیفیت تصویر در تاریکی است.

تفاوت اصلی در زمان و مکان دریافت نور در ویژگی سنسور ها است. در استارلایت ها به جای اینکه نور در انتهای کار به تصویر دریافت‌شده اضافه شود، در همان ابتدا با آن آمیخته می شود و خروجی دوربین  یک تصویر پردازش شده رنگی و با کیفیت است. در واقع سنسورهای این دوربین مداربسته به نور حساسیت بیشتری دارند و. در مرحله بعد چراغ قوه را همراه یا جلوتر از چشمان خود به تاریکی اتاق بتابانید جزییات بیشتر و با کیفیت بالایی را مشاهده می کنید. البته این تکنولوژی خیلی پیچیده تر از این مثال ساده است. اما تمایز در مقدار نور ورودی از محیط به سنسور دوربین و اتفاقاتی که در این مسیر برای نور اتفاق می افتد، است.

مقدار لوکس دید در شب رنگی

مزیت های دید در شب رنگی ( Starlight ):

 •  داشتن تصاویر رنگی در تاریکی نسبی
 • تفکیک جزییات اشیا و افراد در تاریکی
 • شناسایی رنک اشیا و افراد در دید کم
 • کم کردن هزینه های جانبی پروژه مثل پرژکتورها و برق
 • بالا بردن سطح هوشیاری کاربران در استفاده مداوم از تصاویر در شب
 • قابلیت بهره برداری از این تکنولوژی در دوربین های اچ دی آنالوگ

معایب دید در شب Starlight ( رنگی ):

 • گرانتر شدن محصول
 • پایین آمدن وضوح تصاویر در اثر نویز های محیطی
 • استفاده بیش ترپیش از پردازشگر دوربین
 • کم بودن تفکیک اجزای تصویر در هنگام حرکت
 • از بین رفتن تصویر در تاریکی مطلق و نزدیک به مطلق

نتیجه گیری

به طور کلی دوربین های مداربسته که با تکنولوژی استارلایت کار میکنند نسبت به دوربین هایی که برای دید در شب به پروژکتور و لوازم جانبی نیاز دارند به صرفه ترند و قابلیت تشخیص چهره وپلاک خوانی آنها بسیار کاربردی است.

درمواقعی که کیفیت رنگ تصویر مهم تر است باید تنظیمات به گونه ای باشد که این هدف را محقق کند . استفاده از تنظیمات پلاک خوانی و شناسایی جزییات باعث پایین آمدن کارایی دوربین میشود.بهتر است تنظیم دوربین مدار بسته تک وجهی باشد تا در نوع خود عملکرد آن پایین نیاید و در جهت هدف کار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی