788479

سیستم های کنترل هوشمند روشنایی

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سیستم کنترل هوشمند روشنایی، یک شبکه هوشمند مبتنی براساس راه‌های کنترل هوشمند روشنایی که شامل وابستگی بین ورودی و خروجی سیستم‌های مختلف مربوط به کنترل روشنایی، با به کارگیری یک یا چند دستگاه کامپیوتر مرکزی می‌باشد. سیستم‌های کنترل هوشمند روشنایی به طور گسترده در هر دو محیط نورپردازی درونی و خارجی از فضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی به کار برده می‌شوند. سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به ارائه مقدار صحیح  نورپردازی می‌باشد برای این که کجا و چه زمانی و به چه مقدار نور و روشنایی مورد نیاز می‌باشد.

از دیگر مزیت های سیستم‌های کنترل هوشمند روشنایی صرفه‌جویی انرژی از سیستم روشنایی، برآورده کردن مقررات ساختمانی، یا تطابق با برنامه‌های ساختمان سبز و حفاظت از انرژی می‌باشد. سیستم‌های کنترل نور بیشتر تحت روشنایی هوشمند مدت‌دار است.

 

سیستم کنترل هوشمند روشنایی


یکی از اصلی ترین ، ابتدایی ترین و مهم ترین امکانات در سیستم هوشمند ساختمان ، روشنایی هوشمند می باشد.

به طور کلی ۲ نوع کنترل نور در ساختمان هوشمند داریم :

۱- کنترل روشنایی بصورت پیوسته :

در این سیستم، روشن و خاموش شدن لامپها بصورت کاملا اتوماتیک و هوشمند انجام می شود. سیستم روشنایی هوشمند با این سبک، اغلب برای مکانهایی که فقط دارای رفت و آمد می باشند مثل راه پله ها و راهروها استفاده می شود ، چرا که در این مکان‌ها مصرف انرژی برق و احتمال بالا برای تلف شدن وجود دارد.

در مکانهای فوق به دلیل احتمال فراموشی جهت خاموش کردن چراغها و یا در سیستم روشنایی بر اساس  تایمر مشکلات محدودیت زمان و فضا وجود دارد و اگر شما بخواهید وارد طبقه نخست شوید کلیه لامپها تا طبقه آخر، روشن می شوند و یا اگر زمان حضور شما طول بکشد لامپها را مجددا باید روشن نمایید اما با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در مکانهای فوق، تنها در هنگام حضور شخص در نقطه ای خاص ، تنها چراغ های مربوط به همان فضا روشن شده و به محض خروج خاموش می شوند که این امر موجب کاهش مصرف برق و به طبع کاهش هزینه برق مصرفی خواهد شد.

 

۲- کنترل روشنایی بصورت متمایز و متمرکز :

کاربرد این سیستم در ساختمان هوشمند صرفا جهت کنترل هوشمند روشنایی جهت مکان‌هایی می باشد که شخص در آنجا حضور فیزیکی مداوم دارد؛ مثل : سالن نشیمن، اتاق، آشپزخانه ها و … .کنترل چراغها در این مکانها یا بصورت دستی از روی کلید لمسی هوشمند (کلید فرمان) همان ناحیه و یا از روی تاچ پنل ، تبلت و گوشی موبایل از هر نقطه دیگری امکانپذیر می باشد .

ساختمان هایی که بصورت سنتی ساخته می شوند دارای نور های متعددی چون لوستر، هالوژن(LED)، دیوارکوب، مهتابی و روشنایی مخفی می باشند که شمار بالای این خطوط باعث می شود تا کلیدهای متعددی روی دیوارها نصب شده که این کار نه فقط از زیبایی ساختمان می کاهد، بلکه ساکنین جهت روشن و خاموش کردن چراغ ها دچار سر در گمی خواهند شد و برای روشن نمودن یک مسیر خاص باید کلیدها را پشت سرهم امتحان کنند تا مسیر مورد نظر روشن شود و همچنین در هنگام خروج از ساختمان باید به تک تک اتاق ها رفته تا لامپهای آن منطقه را خاموش نمایند. اما با هوشمند سازی نور ساختمان و به کارگیری کلیدهای لمسی هوشمند می توان بدون دردسر، چراغ های مورد نظر را بدون اشتباه روشن و خاموش کرد و یا از هر نقطه ای درون یا حتی خارج از ساختمان به آنها دسترسی داشت. همچنین کلیدهای هوشمند با رنگ بندی های مختلف در دسترس می باشند که شما می توانید با انتخاب رنگی مطابق با دکوراسیون ساختمان و رنگ دیوارها زیبایی خاصی را به محیط ببخشید.

 

سیستم های کنترل هوشمند روشنایی معابر


یکی از اخرین دستاوردهای صنعت روشنایی، سیستم های کنترل هوشمند روشنایی معابر می باشد. در این سیستم ها، روشنایی چراغ ها در ساعات کم رفت و آمد شب کمتر می‌شود و به این ترتیب به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

این سیستم حتی بر روی چراغ های موجود نیز قابل اجرا است، به این ترتیب که با نصب کنترل کننده های ویژه می‌توان سیگنال کنترلی را از طریق کابل های قدرت نیز ارسال نمود.

 

 

سیستم کنترل روشنایی هوشمند مشاعات


قسمتی از هزینه برق مصرفی به دلیل روشن بودن بی مورد روشنایی در مشاعات یک ساختمان اداری / مسکونی می‌باشد. با توجه به تعداد بالای نور به کار رفته در ساختمان توصیه می گردد کلیه خطوط نور در مسیر‌های راه پله، پارکینگ، لابی ورودی و طبقات، سر دربها و روشنایی های محوطه بدست سیستم BMS مرکزی کنترل و قابل تنظیم باشند. در این سیستم می‌توان قسمتی از خطوط روشنایی را On/Off تعریف نمود. به عنوان نمونه نور راه پله، پارکینگ و محوطه را به صورت On/Off تعریف نمود.

در مسیر پله و پارکینگ بایستی از تشخیص حرکت استفاده نمود، که این سنسور فیدبک حضور فرد یا ماشین را به سیستم گزارش می کند و بر اساس این گزارش حضور و تنظیماتی که از قبل توسط مدیریت ساختمان و اپراتور شکل گرفته و همچنین میزان Lux نور موجود در محیط، سیستم تصمیم گیری می نماید که کدامین خطوط را به چه صورتی روشن نماید. همچنین کلیه روشنایی ها به صورت نقشه گرافیکی بروی نمایشگر, نمایش داده می‌شود که به سهولت کنترل روشنایی بدست اپراتور می افزاید.

ضمنا می‌توان برای روشنایی کلیه سرویس های بهداشتی در ساختمان از کلید های تشخیص حرکت استفاده کرد که جدا از سیستم کنترل مرکزی روشنایی، به صورت Standalone نیز عمل می‌کند. بدین صورت که به محض ورود شخص به سرویس بهداشتی چراغ آن روشن شده و پس از مدت موعد مشخص در صورت عدم حضور فرد، چراغ مربوطه  خاموش می گردد.

 

 

و در آخر به طور خلاصه مزایا این سیستم را می توان در موارد پایین ذکر نمود:

 • تنظیم اتوماتیک شدت نور با طلوع و غروب آفتاب
 • تنظیم هوشمند سیستم روشنائی با در نظر گرفتن میزان نور طبیعی محیط
 • تنظیم روشنائی و خاموش و روشن نمودن چراغ ها بر اساس حضور افراد
 • کنترل روشنائی بر اساس زمان بندی های مختلف
 • برنامه ریزی سیستم روشنائی برای وقت‌های عدم حضور در منزل و هنگام سفر
 • اطمینان از روشن نبودن لامپ اضافی
 • نورپردازی های هوشمند و تغییر روشنایی نمای ساختمان جهت زیبای بیشتر ساختمان
 • انجام سناریو های مختلف خواب، شبانه، سورپرایز، میهمان، صرف غذا، مسافرت، ترک منزل، نمایش فیلم، مطالعه و …
 • استفاده از سیستم نور در سناریوهای ترکیبی در کناره دیگر تقسیم های منزل هوشمند
 • کاستن روشنائی غیر ضروری در زمان اوج مصرف (پیک مصرف)
 • نمایش لامپ های خاموش و روشن و میزان مصرف انرژی هر لامپ در صفحه نمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی