826557

سیستم کنترل تردد هوشمند

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سیستم کنترل تردد هوشمند به معنای مدیریت و کنترل رفت و آمد یا دستیابی به یک منبع و دریافت سرویس از آن می باشد. همچنین این سیستم وظیفه اعلام خطر را نیز برعهده دارد. دادن یا گرفتن مجوز دسترسی به منبع سرویس، شامل قفل و یا باز و بسته کردن درب ها و دنبال کردن مسیر ورود و خروج اشخاص می باشد که می تواند در یک ساختمان، یک محدوده یا طبقه خاص  یا حتی شماری از ساختمان های وابسته به یک منطقه باشد.

همچنین می توان از همین سیستم کنترل رفت و آمد جهت مدیریت دسترسی به دیگر سرویس های عمومی نظیر خدمات عمومی، کاربردهای مالی و اعتباری، سیستم های حضور و غیاب و یا رستوران به کار برد.

اعلام خطر نیز در این مورد به معنای فرستادن اخطار از سوی محیط‌ های حساسی است که قبلاً تعریف شده اند. به عنوان مثال طولانی شدن زمان باز ماندن درب می تواند یکی از مواردی باشد که باعث اعلام خطر و ارسال پیغام به اتاق کنترل شود.

سیستم های کنترل تردد با امکان دادن فرمان به گیتهای کنترل تردد و قفلهای برقی امکان اجرای سیستم امنیتی جامع را در هر ساختمانی میسر می سازد. براساس مطالب بیان شده سیستم کنترل تردد، سیستمی است که وظیفه مدیریت و کنترل تردد انسان یا خودرو را در یک ناحیه برعهده دارد.

 

ویژگی های سیستم هوشمند کنترل تردد


 • کلیدهای الکترونیکی به سختی کپی می شوند.
 • کلیه ترددها ثبت و مانیتور می شوند.
 • قابل تنظیم برای هر کابر.
 • قفل های الکترونیکی می توانند از طریق دور نیز استفاده شوند.

 

انواع سیستم های کنترل تردد هوشمند


سیستم های کنترل تردد به دو گروه اصلی دسته می گردند

 1. Stand Alone
 2. Networkable

 

۱-دستگاه کنترل تردد مستقل Stand Alone


در این سیستم ها، مراکز کنترل (یا کارت خوان ها) به تنهایی و بدون احتیاج به نرم‌افزار مرکزی، فرمان های لازم را دریافت و یا صادر می نمایند. این مراکز کنترل دارای حافظه داخلی برای ثبت بانک های اطلاعاتی پرسنلی و رخداد وقایع و ترددها می باشند. برنامه ریزی این سیستم از راه کیپدهای کارت خوان ها یا توسط کامپیوترهای قابل حمل و نقل و برداشت اطلاعات آن از راه ارتباط مستقیم یا پرینتر عملی می باشد. این سیستم ها به دلیل محدودیت های برنامه ریزی و مشکلات جانبی از جمله اتلاف وقت زیاد برای گزارش گیری، معمولاً برای تعداد محدودی درب با فاصله اندک از یکدیگر پیشنهاد می گردند. ویژگی این سیستم ها، آسانی و سرعت در نصب و راه اندازی است.

معایب آن محدودیت در تعداد درب ها و عدم امکان شبکه شدن سیستم و عدم توسعه پذیری و عدم امکان تلفیق سیستم با سیستم های حفاظتی دیگر نظیر اعلام خطر یا سیستم مدار بسته می باشد.

 

 ۲- دستگاه کنترل تردد تحت شبکه Networkable


در این سیستم ها، قلب سیستم متشکل از یک رایانه مرکزی سیستم ها و نرم افزار هوشمند سیستم می باشد.

 

سیستم های هوشمند در ورودی پارگینگ ها


جهت کنترل ورودی ها و خروجی های خودرو سیستم RFID و یا سیستم پلاک خوان در طرح سامانه هوشمند توصیه می شود که توسط آنتهای UHF و یا کارتخوانهای بردکوتاه بر روی گیت های درونی و یا محوطه پارکینگ ها تعبیه می شود. هر آنتن توسط برد مرکزی به سیستم کنترل هوشمند متصل است؛ که می توان خودروها را از روی پلاک تشخیص داد.

به عبارت دیگر با ورود خودروی قابل شناسایی در مقابل درب پارکینگ، در ورودی باز شده و با تلفیق از یک سناریوی پیچیده و غیرتضاد با سایر سناریوها سیستم روشنایی پارکینگ برای خودروی ورودی فعال می‌شود، این درحالی است که در بازه زمانی ورود اتومبیل تا پارک نمودن در جای مدنظر؛ آسانسور بصورت اتوماتیک برای اشخاص داخل خودرو به سمت پارکینگ فراخوان خواهد شد.

 

 

کاربرد سیستم کنترل تردد هوشمند


کنترل و دریافت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک

امروزه در شهرهای بسیاری مثل تهران، ورود خودروها به مناطق معینی با منظور کنترل تردد محدود می شود. به کارگیری روش های سنتی (بکار گیری نیروی پلیس) برای کنترل خودرو های ورودی به منطقه های طرح ترافیک بسیار پرهزینه و کم دقت است. استفاده از فناوری های جدید مانند سامانه های هوشمند تشخیص پلاک اتومبیل به هدف کنترل و دریافت عوارض می تواند سودمند واقع شود. دوربین های تشخیص هوشمند پلاک خودرو در تمامی مبادی ورودی به مناطق تعریف شده نصب شده و ورود و خروج هر خودرو به صورت اتوماتیک و هوشمند ثبت می شود. عوارض ورود به مناطق تعیین شده نیز توسط سیستم های نرم افزاری دولت الکترونیک به آگاهی راننده رسانده می شود.

 

 

اخذ عوارض جاده ها و بزرگراه ها به صورت خودکار

از انجا که وجود موانع در مسیر خودروها در عوارضی ها باعث کند شدن حرکت، ایجاد ترافیک و به تبع آلودگی محیط زیست می شود، راه های مختلفی برای حذف موانع موجود در عوارضی ها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌حل ها استفاده از سامانه تشخیص پلاک اتومبیل می باشد. در این گذرگاه ها، اتومبیل ها بدون احتیاج به توقف، از عوارضی عبور می کنند و سیستم تشخیص پلاک اتومبیل شماره آن ها را ثبت میکند و براساس عدد پلاک عوارض مربوطه محاسبه می شود و راننده ملزم به پرداخت عوارض در موعد مشخص خواهد بود، در صورت عدم پرداخت عوارض در زمان مقرر خودرو بر اساس قانون جریمه خواهد شد.

 

 

شناسایی سریع خودروهای مسروقه

یکی از کاربردهای مهم سیستم خودکار شناسایی پلاک خودرو، شناسایی خودروهای مسروقه و فرد سارق می باشد. بدین منظور کافیست پلاک اتومبیل مسروقه به اطلاع پلیس رسانده شود. سپس این اتومبیل در فهرست سیاه قرار گرفته و به محض شناسائی شدن بدست دوربین های پلاک خوان، نیروی انتظامی  می تواند دزد اتومبیل را در کوتاهترین زمان ممکن دستگیر نماید.

مزایای سیستم کنترل تردد هوشمند خودرو


 •  ممانعت از ورود و خروج های غیر مجاز
 •  کاهش زمان توقف خودروها با به کارگیری این سیستم
 •  افزایش کنترل و بازرسی بر ورود و خروج خودروها و پرسنل
 •  داشتن بانک اطلاعات نیرومند و به روز از ورود و خروج ها
 •  ارائه سرویس ۲۴ ساعته
 •  مکانیزه شدن ثبت همگی ورودها و خروج ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی