807858

سیستم های هوشمند امنیتی

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

موضوع امنیت منازل و خانه ها از آن دسته موارد مهمی است که در راستای فراهم سازی امنیت، فناوری نیز به کمک آن شتافته تا با جدیدترین وسایل این مهم را فراهم سازد.

سیستم امنیت منازل از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که از نمونه‌های آن می‌توان به سیستم‌هایی مثل دوربین مدار بسته، تامین برق اضطراری، ایمنی، تنظیم دسترسی برای ورود و خروج، آتش نشانی و … اشاره کرد.

ویژگی‌ مهم سیستم های هوشمند امنیتی امکان کنترل از راه دور است که همچنین به کمک این ویژگی دسترسی به تجهیزات هوشمند دیگر مانند سیستم روشنایی، تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه امکان پذیر باشد.

 

هوشمند سازی ساختمان و سنسورهای امنیتی هوشمند


سنسورهای امنیتی هوشمند برای یک ساختمان هوشمند امنیت را خواهد آورد. یکی از بزرگترین مواردی که یک منزل هوشمند برای ساکنین خود به ارمغان می آورد، تسکین و امنیتی است که افراد را ترقیب می کند تا از هوشمند سازی ساختمان ها لذت ببرند. امنیت در یک خانه ابعاد مختلفی دارد و با استفاده از تجهیزات متنوع می توان در یک منزل یا ساختمان پیاده سازی شود.

سنسورهای امنیتی متنوع و متعددی هستند که نصب آن ها در قسمت های گوناگون ساختمان امنیت را برای افراد داخل خانه فراهم می کند. این دسته از سنسورها باعث می شود که در یک ساختمان هوشمند به موقع هشدارهای امنیتی داده شده و در نتیجه مهار بهتری بر روی اتفاقات کلی ساختمان داشت. البته زمانی که در منزل هم کسی نباشد، این گونه از هشدارها از طریق دستگاه های از راه دور موجود اطلاع داده می شود، در نتیجه افراد اطمینان خاطر بیشتری زمان خروج از خانه دارند.

سنسورهای امنیتی هوشمند برای آن بخش از افرادی که بیشتر زمان خود را در منزل حضور ندارند، دارای اهمیت است. بارها اتفاق افتاده که از افراد از خانه بیرون می روند ولی نسبت به برخی مسائل امنیتی شک می کنند که آیا موارد امنیتی را رعایت کرده اند یا خیر. یک منزل هوشمند این نوع از دغدغه ها را با استفاده از انواع سنسورهای امنیتی رفع می کند.

قفل هوشمند یکی از سنسورهای هوشمند امنیتی است که به کمک این تکنولوژی می توان از امکاناتی نظیر اتصال به قفل در به کمک وای فای و بلوتوث، ثبت ورودی و خروجی ها، امکان باز و بسته کردن در به کمک گوشی هوشمند و افزایش ایمنی برخوردار شد.

دوربین‌ها یکی دیگر از این سنسور های هوشمند می باشد که برای مناطقی مانند پارکینگ، حیاط، درب ورودی، پشت بام و محوطه هایی که دید بر آنها کمتر است را مورد بازرسی انجام می دهد.

برخی دیگر از این سنسورها  که در داخل خانه یا ساختمان های اداری می توان به کار گرفت مانند : نشت گاز و سنسور حریق . سنسورهای حریق نیز بسته به نیاز کاربرد های گوناگونی دارند مانند سنسور دود و سنسور گرما.

موارد یاد شده فقط مثال هایی از سیستم هوشمند امنیت خانه ها هستند که از سوی کمپانی های سازنده و مطرح در این زمینه به نمایش گذاشته می‌شود.

 

نحوه کار سنسورهای امنیتی هوشمند


این نوع محصولات، مراقب تمامی وسایل و دارایی های داخل خانه هستند و این مراقبت از راه های گوناگون صورت می پذیرد. برخی از این سنسور ها حرکت را تشخیص می دهند و برخی به شکسته شدن شیشه و درب حساس هستند. حسگر و سنسور درب و پنجره نیز به باز و بسته شدن حساس هستند و هر وقت درب یا پنجره باز یا بسته شود، این سنسور ها تشخیص می دهند. همگی این سنسور ها به سیستم امنیتی هوشمند متصل می شوند.

سیستم های امنیتی قدیمی تنها می توانستند  با سیستم نظارت مرکزی ارتباط بر قرار کنند و گزارش بدهند. این سیستم های امنیتی، در صورت وقوع یک حادثه و یا سرقت، صاحبان خانه را باخبر می کردند. و درصورت وقوع سرقت چنان چه صاحبان خانه در دسترس نبودیم، سیستم های امنیتی با پلیس تماس می گرفتند. در حالیکه سیستم های امنیتی مدرن یا هوشمند، قادر به انجام کار های خیلی بیشتری نسبت به سیستم های امنیتی قدیمی هستند.

صاحبان خانه قادر خواهند بود تا خانه خود و سیستم امنیتی آن را از هر جای دنیا فعال یا غیر فعال کنند. این نوع سیستم ها توانا خواهند بود تا در شرایط لازم برای صاحبان خانه پیامک ارسال کنند. این بدان معنی است که کنترل و بازبینی بر خانه برای صاحبان خانه  آسان تر و راحت تر می باشد.

زمانی که سیستم های امنیتی با سیستم های هوشمند سازی ساختمان تجمیع شده باشند، سنسور های امنیتی و پنل امنیتی اطلاعات ارزشمندی برای هوشمندسازی ساختمان فراهم می کنند. یک مثالدساده و پایه ای این می باشد که هر وقت سنسور های امنیتی تحریک شدند، آژیر به مدت یک دقیقه فعال می شود.

 

سیستم امنیتی هوشمند همیشه فعال است


سیستم امنیتی هوشمند کارآمد، تنها برای مواقع اضطراری نیست. سیستم امنیتی قدیمی تنها زمانی کار می کردند که آن ها را فعال میکردند. در این حالت، در صورتی که کسی وارد خانه می‌شد، سیستم امنیتی فعال می‌شد که البته این سیستم های قدیمی خطای بسیار زیادی داشتند. یک سیستم امنیتی در منزل هوشمند، ۲۴ ساعته کار می کند.

سیستم های امنیتی هوشمند بصورت لحظه ای، اشخاص را از منزل خود و وضعیت آن از طریق پیامک و اینترنت، آگاه می سازند. حتی زمانی که سیستم امنیتی غیر فعال شود نیز، این موضوع به اطلاع شما خواهد رسید. سیستم های آگاهی دهنده، صاحبان خانه را از زمان رسیدن فرزندشان مطلع می‌سازند. اگر درب و یا پنجره ای در منزل باز شود و یا حتی کشویی از وسایل ارزشمند باز شود، افراد از این اتفاق آگاه خواهند شد.

زمانی که اتفاق غیرمنتظره ای رخ می‌دهد، سیستم های امنیتی منزل هوشمند از خانه مراقبت می‌کنند. ابتدا از طریق پیامک، برای صاحبخانه هشدارهایی ارسال میگردد. از این روش صاحبخانه می‌تواند تشخیص دهد که آیا آتش سوزی درخانه رویداده و یا اینکه دزد وارد منزل شده است و یا… . این پیامکها علاوه بر صاحبان خانه، می‌توانند برای نگهبان ساختمان و یا همسایه ها نیز ارسال شوند و از این روش ضریب امنیتی منزل بالاتر می‌رود.

 

مزایا سیستم امنیتی هوشمند


 • امکان فعال و غیر فعال نمودن (off/on) سیستم از راه دور و از طریق موبایل و یا لب تاپ
 • کنترل سیستم دزدگیر و آژیر از راه دور
 • سادگی استفاده از سیستم به دلیل رابط کاربری (Interface) فارسی
 • عدم احتیاج به حمل ریموت کنترل و یا تجهیزات جانبی
 • دارا بودن سنسور های تشخیص شکسته شدن شیشه
 • به کارگیری سنسور های تشخیص حرکت در شب با تکنولوژی مادون قرمز (Passive Infrared)
 • غیر فعال کردن دزدگیر از طریق وارد نمودن رمز عبور
 • مجهز به سیستم ارسال پیام کوتاهی در صورت قطع خطوط تلفن
 • فعال بودن سیستم دزدگیر و دوربین مدار بسته در صورت قطع برق شهر به واسطه باطری داخلی سیستم هوشمند
 • امکان انتخاب عکس العمل های دزدگیر از روی مانیتور لمسی (آژیر، تلفن کنندگی، روشن و خاموش شدن چراغ ها (فلاشر)، قفل شدن درب ورودی، غیر فعال شدن آسانسور)
 • امکان تعریف زون های مختلف و کنترل و مدیریت هر زون بصورت مجزا
 • امکان تلفیق با دیگر تجهیزات هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی