807948

سنسورهای حرکتی و نوری خانه هوشمند

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سنسورها هوشمند از اجزای مهم و کاربردی در یک خانه هوشمند است و در اجرای بسیاری از فرامینی که در یک ساختمان هوشمند انجام می شود، نقش بنیادی را ایفا می کند. به کمک سنسور های منزل هوشمند می‌توان با آگاهی از وضعیت فعلی هر یک از بخش های خانه و تجهیزات درگیر در هوشمندسازی، برای فرمان ها بعدی تصمیم گیری کرده و حالت بعدی را تعریف نمود.

 

سنسور های حرکتی خانه هوشمند


یکی از مهمترین سنسورهای منزل های هوشمند سنسور حرکتی است. وقتی به اسم سنسورهای حرکتی می آید، ذهن همه احتمالا به سمت امنیت خانه می رود. آلارم های هوشمند به این سنسور ها تکیه می کنند و به صورت پیش فرض اگر سنسورها حرکت غیر مجاز را در منطقه خود تشخیص دهند، آژیر به صدا در می آید. اما در خانه های هوشمند سنسورهای حرکت دارای کاربردهای دیگری نیز هستند.

به عنوان مثال، در سیستم روشنایی هوشمند، چراغ ها هر زمان که شخصی وارد اتاق می شود روشن می شوند. و علاوه بر این با استفاده از سنسور نور در خانه هوشمند می توان شدت روشنایی اتاق را تنظیم کرد. همچنین سنسورهای حرکت نیز می توانند همانند چشم “مجازی” در مناطق خطرناک عمل کنند. به عنوان مثال، هر زمانی که یک کودک یا حیوان خانگی در استخر شنا بیفتد، هشدار برای ساکنین خانه می فرستد. یکی از بهترین مدل ها برای این کار، سنسور حرکت SmartThings سامسونگ است.

 

سنسور های حرکتی در چه فضا هایی کاربرد دارند؟


سنسورهای حرکتی یا motion sensor ها از اجزای ضروری در سیستم های هوشمند امنیتی ضد سرقت می باشند، که در منزل های هوشمند نقش کاربردی دارند و با دید خود می توانند کنترل قابل توجهی بر محیط خانه داشته باشند. در سیستم هوشمند چشمی درب دیجیتال نیز از سنسورهای حرکتی استفاده شده است که با رویت وسیع و زاویه چرخشی مناسب می تواند تمامی رفت و آمد ها را ضبط  نمایند.

همانطور که می دانید از این سنسور ها می توان در راه پله ها، راهرو ها، پارکینگ، سرویس های بهداشتی و … استفاده کرد. نحوه عملکرد این سنسور ها اینگونه است که، سنسور بدون آنکه از خودش اشعه خاصی ارسال کند، متوجه آمدوشد اشخاص می گردد.علاوه بر این ها یک مدلی از سنسورهای حرکتی وجود دارند که حضور اشخاص را تشخیص می دهند و دارای حساسیت بیشتری هستند و برای تشخیص افراد در حالت سکون نیز به کار برده می شوند. در مکان هایی مشابه کتابخانه ها، اتاق های کار، سالن های کنفرانس و … که افراد حرکت چندانی ندارند و کم و بیش در حالت سکون هستند این نوع سنسورها کاربرد فراوانی دارند .

 

انواع سنسور های حرکتی


سنسور های حرکتی فعال


سنسورهای حرکتی فعال (Active Motion Sensors) که به آن ها حسگر حرکتی بر اساس رادار نیز گفته می شود، امواج فراصوت را به بیرون می فرستند و این امواج مجدد به حسگر بازمی گردند. این الگو تا زمانی ادامه پیدا می کند که توسط یک موردی (مثل گام های یک فرد) مختل شود. در این صورت، حسگر زنگ هشدار را پخش می کند.

 

سنسور های حرکتی منفعل


سنسورهای حرکتی هوشمند منفعل (Passive Motion Sensors) به دو بخش تقسیم می شوند که هر دو برای منازل مسکونی مناسب هستند.

 

 • سنسور منفعل مادون قرمز (PIR): اشعه مادون قرمز (infrared) را به بیرون انتشار می دهد و اگر این امواج به جاندار یا انسانی برخورد کنند، به شکل انرژی گرمایی به حسگر باز می گردند و زنگ خطر روشن می شود. این حسگر می تواند خود را با طلوع و غروب خورشید و دمای محیط سازگار کند.
 • سنسور حرکتی تصویری (Photo Sensor Motion): به طور کلی از پرتوهای لیزری و سنسورهای نوری استفاده می کند. زمانی که یک جنبنده از روبرو نور لیزرها عبور کند، سنسور با آگاهی از تغییر ایجاد شده در سطح نور، زنگ هشدار را توزیع می کند.

 

مزایای سنسور حرکتی


 • حمل راحت
 • نصب و راه اندازی آسان
 • عدم نیاز به سیم که تغییر مکان آن را آسان می کند
 • مستقل از شبکه برق و کار با باتری؛ کارکرد حتی در صورت قطع شدن برق
 • سیمی وجود ندارد که سارق با قطع کردن آن بتواند به داخل منزل نفوذ کند
 • قابل استفاده در هر گونه محیط حتی با سیکل دمایی نامنظم
 • طول عمر بالا
 • تشخیص حرکت در گنگی و روشنایی
 • تشخیص کوچک ترین حرکات

 

سنسور های نوری خانه هوشمند


نوع دیگر سنسورهای خانه هوشمند، سنسورهای روشنایی هستند که با توجه به شدت نور طبیعی محیط، میزان روشنایی خانه را تنظیم می نمایند، این سنسورها دارای تاثیر مثبتی در روند کاهش مصرف انرژی هستند. به این ترتیب با وجود سنسورهای حرکتی و نوری در یک خانه هوشمند، بخش های مختلفی مثل راهروها  در صورت حضور افراد روشن می گردند بنابراین در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. سازگاری و یکپارچه سازی این سنسورها با سایر بخش های یک ساختمان هوشمند تاثیر آن را افزایش داده و کنترل منزل هوشمند را راحت تر می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی