788477

سیستم های کنترل هوشمند دزدگیر و اعلام حریق

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اگر در موقعیتی قرار  بگیرید که نظرتان را در ارتباط با ترقی تکنولوژی بپرسند، یا متعلق به دسته افرادی هستید که همواره معتقدند در قدیم همه چیز بهتر از وضع امروز بوده و پیشرفت تکنولوژی از پدیده‌های ناخوشایندی است که زندگی‌ها را تحت تاثیر منفی خویش قرار داده است؟ یا جزو افرادی هستید که از این مسئله همواره حمایت کرده و سعی در آشنایی با فناوری‌های جدید و نوظهور داشته‌اید؟ اگر از افراد دسته دوم هستید، می‌توان گفت بهترین گزینه را انتخاب کرده‌اید چرا که همراهی با تکنولوژی، مفیدترین کاری است که می‌توان برای بهبود سبک زندگی انجام داد.

اما اگر از جمله افراد بدبین به تکنولوژی هستید و معتقد هستید که بدون پیشرفت‌های چند ده سال اخیر، شاید زندگی بهتری داشتید، باید گفت شما کمی در این مورد ناعادلانه نظر می‌دهید. علاوه بر اینکه پیشرفت فناوری تغییرات مختلف و زیادی در زندگی ما ایجاد کرده‌اند، در خیلی از موقعیت‌ها نیز ما را از خطرهای بعضاً مرگبار نجات داده‌اند. که در این مطلب می خواهیم به دو مورد از آن‌ها اشاره کنیم.

سیستم اعلام حریق هوشمند


برای درک بهتر این مسئله باید ابتدا با انواع سیستم‌های اعلام حریق آشنا شویم سپس به بررسی نوع هوشمند این سیستم ها بپردازیم. سیستم‌های اعلام حریق طبق فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. از نظر سطح حفاظت و روش آگاهی رسانی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. سطح حفاظت درواقع مشخص می‌کند ما چه انتظاری از سیستم اعلام حریق موردنظرمان داریم! آیا می‌خواهیم از جان افراد محافظت کند یا همین که وسایل و اموالمان را از خطر آتش‌سوزی حفظ کند برایمان  کافی است؟ ما باید بدانیم هدفمان از پرداخت هزینه برای خرید و نصب سیستم اعلام حریق چیست، و در آخر با توجه به این نیاز‌ها بتوانیم بهترین گزینه را باتوجه به بودجه خودمان انتخاب کنیم، گرچه بسیاری از سیستم‌های اعلام حریق این نیازها را برطرف می‌کنند.

روش اطلاع رسانی سیستم‌های گوناگون اعلام حریق چه تفاوت‌هایی دارند؟


سیستم‌های اعلام حریق انفرادی برای اطلاع رسانی حریق، بلافاصله پس از تشخیص وقوع حریق(به روشهای مختلف بسته به نوع دتکتور و حساسیت آن) بواسطه‌ی آژیر و چراغ‌های چشمک‌زن، خطر را به آگاهی افراد آماده در محل می‌رسانند.

اما در سیستم‌های اعلام حریق مرکزی (که سیستم اعلام حریق هوشمند، در این دسته جای می‌گیرد) بخشی در این نوع سیستم‌ها به کار رفته به اسم کنترل پنل یا تابلوی کنترل مرکزی که اطلاعات توسط دتکتورها (آشکارسازها) به آن گزارش شده و پس از آن بر اساس برنامه‌هایی که از قبل در سیستم تنظیم شده است، بازتاب مناسب نشان داده می‌شود. این واکنش‌ها بسته به نوع سیستم کنترل حریق متفاوت است.

سیستم اعلام حریق هوشمند، یکی از انواع سیستم اعلام حریق مرکزی است. رایج‌ترین انواع سیستم اعلام حریق مرکزی که امروزه مورد کاربرد قرار می گیرند، سیستم‌های متعارف یا Conventional و سیستم‌های آدرس‌پذیر یا Addressable هستند. باتوجه به اینکه هردوی این سیستم‌ها جزو سیستم‌های مرکزی هستند، به محض تشخیص خطر، آن را به تابلوی کنترل مرکزی گزارش می‌دهند ولی تفاوتشان در این نکته است که سیستم‌های آدرس‌پذیر طوری طراحی شده‌اند که به هریک از اجزا، آدرس جداگانه و منحصر بفردی داده شده است، به همین خاطر پیدا کردن اینکه دقیقا کدام یک از اجزا فعال شده و خطر حریق را مخابره کرده است، بسیار راحت شده و به این ترتیب یافتن محل دقیق آتش سریع‌تر انجام می‌شود. همین خاصیت در پیشگیری از به بار آمدن خسارات سنگین کارایی بسزایی خواهد داشت.

در مقابل در سیستم‌‌های متعارف، ناحیه (Zone) بندی وجود دارد و تشخیص محل دقیق آتش‌سوزی امکانپذیر نیست اما می‌توان منطقه کلی آن را تشخیص دهید (مثلا شاید این نکته که حریق در کدام طبقه رخداد افتاده است، قابل تشخیص باشد) ولی تشخیص نقطه‌ی دقیق آن امکان‌پذیر نیست.

از جنبه سیم‌کشی نیز، در سیستم متعارف سیم‌کشی به شکل ستاره‌ای است اما در مدل آدرس‌پذیر، تمام ساز و برگ و تابلوی کنترل مرکزی در یک حلقه قرار می گیرند.

 

ویژگی‌ها سیستم اعلام حریق هوشمند

 

  • تشخیص حریق از راه آشکارساز(دتکتور) های دود و حرارت
  • امکان پیوستگی دتکتورها به صورت بی سیم و کم کردن هزینه سیم کشی
  • امکان تعیین دقیق محل آتش‌سوزی (اعلان حریق آدرس پذیر)
  • ایجاد انواع آلارم های محلی: آژیر و چراغ خطر در نقاط گوناگون مجموعه
  •  ارسال پیامک و تماس تلفنی به شماره های تعیین شده
  • نشان دادن محل وقوع حریق بر روی نمایشگر رنگی
  • فرمان دادن به سیستم اطفاء حریق، خاموش نمودن تهویه، باز نمودن درب ها و انجام سایر عملیات هوشمند به صورت اتوماتیک

 

دزدگیر هوشمند


دزدگیر هوشمند از وسایل خیلی مهم در ساختمان است که در جهت تامین امنیت ساکنان چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ جانی اهمیت بی اندازه ای دارد. در این سیستم، اعلام دزدی هوشمند صورت می گیرد و می‌توان نقاط مورد نظر را که دارای اهمیت خاصی هستند، از دیگر نقاط جدا کرد و به صورت ویژه کنترل کرد. در این سیستم هوشمند به محض ورود دزد به مناطق مورد نظر به راحتی می توان پی به وجود دزد برد و بدین صورت امنیت ساختمان هوشمند خوید را تضمین نمود. دزدگیر هوشمند با توجه به نوع کاربری خانه، قابلیت تنظیم به اشکال مختلف را دارا می باشد. از قابلیت های مهم دزدگیر هوشمند می‌توان به متصل شدن دزدگیر به دوربین های مدار بسته و رویت اقدامات و کار های سارقان و هم چنین ضبط عکس و صورت‌ها آنان اشاره کرد.

اجزا تشکیل دهنده دزدگیر هوشمند چیست ؟


سنسور یا حسگر از مهم ترین اجزای هر دزدگیر یا به تعبیری هر سیستم امنیتی است که دزدگیر هوشمند هم از این قاعده مستثنا نیست. حسگرها انواع و اقسام مختلفی دارند که در این وسط به سنسور دود، حرارت، ردیاب های حرکتی، ردیاب های فرا صوت، ردیاب های اولتراسونیک و ردیاب های ریز موج می توان نام برد.

بلندگو با توان تولید صدای بالا نیز یکی دیگر از اجزای جدانشدنی دزدگیر است که باید در محفظه ای فلزی و با دوام قرار داشته باشد تا در صورت برخورد ضربه احتمالی خراب نشود. نکته قابل ذکر این است که بلند گو باید در محلی بلند و دور از دسترس و همین طور در محلی باز قرار بگیرد تا صدای آژیر آن در مکان پخش گردد. از سایر قطغات این دزدگیرها، پنل کنترل هشدارها، صفحه کلید، اتصالات داخلی، واحد کنترل ساختمان و تجهیزات هشدار دهنده را می توان نام برد .

 

مزایای نصب دزدگیر هوشمند در خانه چیست ؟


از مزایای استفاده از این سیستم امنیتی در خانه کاهش میزان دزدی است، به این دلیل که سارقان به محض آگاهی از وجود دزدگیر هوشمند تمایلی به ایجاد زحمت برای خود ندارند و سعی می کنند اولویت شان منازلی با ریسک کمتر باشد. از سایر مزایای این سیستم این است که شخص مورد نظر میتواند دوربین های منزل خود را به راحتی بر روی موبایل یا تلویزیون خودش تنظیم کرده و بدین صورت کنترل خانه خود را از راه دور انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی