846147

روش های هوشمند سازی منازل

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

امروزه پیاده سازی خانه هوشمند با رشد بی سابقه ای روبرو شده. با توجه به پیشرفت سریع فناوری و ورود آن به تمام قسمت های زندگی روزمره می توان هوشمندسازی در هر بخشی از خانه تصور کرد. از گوشی های هوشمندی که برای همه ی ما جایگزین نسل قبلی خود شده اند گرفته تا ماشین های هوشمندی که هر روزتکنولوژی ساخت آنها پیشرفته تر می شود.

بنابراین می توان گفت رشد هوشمندسازی ساختمان و منازل خیلی غیرقابل پیش بینی نبود. بنابراین نیاز به توضیح است که برای انجام هوشمندسازی ساختمان به چه زیر ساخت هایی نیازمندید و باید از چه المان هایی استفاده کنید؟؟

در این مطلب از سایت الکاو ابتدا به طور خلاصه ساختمان هوشمند را تعریف و سپس زیزساخت های مورد نیاز آن را می گوییم و سپس انواع پروتکل و روش برای هوشمند سازی را به شما معرفی می کنیم.

 

خانه هوشمند چیست؟


خانه هوشمند، خانه ای است که امکان کنترل و مدیریت همزمان سه عامل مهم را برای شما فراهم می کند، امنیت، آسایش و مدیریت مصرف انرژی! بعلاوه انتظار ما طراحی و پیاده سازی یک سیستم چند عاملی برای کاهش هزینه و انرژی نیزمی باشد.

 

زیرساخت هایی مورد نیاز برای پیاده سازی یک خانه هوشمند


تجربه حضور در یک منزل هوشمند مستلزم داشتن یـک هسته مرکـزی بـرای مدیریت مصرف و آنالیز دستورات است. برای اینکه این امر به درستی انجام شود، هسته نیازمند برقراری ارتباطی درست با تک تک مصرف کننده های انرژی موجود در منزل می باشد .این ارتباط درست و تبادل اطلاعات باید با یک زبان مشترک انجام شود.

برای اجرای صحیح سیستم مدیریت انرژی، تمام مصرف کننده ها باید توانایی آماده کردن اطلاعات مورد نیاز کنترل کننده ی مرکزی را داشته باشند.

 

نکاتی که قبل از هوشمند سازی حتما باید بدانید


با اشاره به همه ی این موارد کاربر نیز باید بتواند در جریان تمام مسایل قراربگیرد و همینطور توانایی کنترل و یا دادن دستوراتی از خارج و یا داخل منزل به هسته مرکزی را داشته باشد. همچنین ارتباط با کنترلر مرکزی باید در بستری ایمن انجام بپذیرد تـا خانـه تحت کنترل افراد دیگر قرار نگیرد.

 

در نتیجه: برای  برای پیاده سازی خانه هوشمند آنچه به طور خلاصه نیازمندید: یک کنترلر و پردازشگر مرکزی ، سنسور هـا، زیرساخت های مخابراتی ، پروتکل و یا زبان ارتباطی مشترک، تجهیزات ارتباطی برای کنترل کاربر و تمهیدات امنیتی است.

 

بهترین زیرساخت های مخابراتی در خانه هوشمند کدامند؟


برای انتخاب یک روش مناسب برای ارتباط داخلی در سیستم خانه هوشمند نیاز و توقع شما موارد زیر می باشد:

  • سرعت مخابره مناسب
  • مصـرف بهینه انـرژی
  • اشغال نکردن فضای زیاد
  • هزینه مناسب
  • تحت پوشش قرار دادن کل خانـه
  • امنیت در تبادل اطلاعات در بستری امن
  • ارتباط یکپارچـه بین شبکه کنترل داخلی و تجهیزات
  • مناسـب بـودن بـرای ارسال پیغام های کنترلی کوتاه و متوالی در مواقع اضطراری

بنابراین در انتخاب روش ارتباط کنترلـر بـا دیگر تجهیزات ،موارد ذکر شده را در نظر بگیرید.

 

انواع پروتکل هوشمند سازی


۱-استاندارد یا پروتکل KNX :

سیستم KNX یک استاندارد جهانی کنترل هوشمند ساختمان است که از سال ۲۰۰۶ تا کنون کاربرد آن بسیار افزایش پیدا کرده و بسیاری از منزل های هوشمند تحت این استاندارد هوشمند سازی می شوند زیرا این سیستم امکان برنامه ریزی و یکپارچه سازی تجهیزات با برندهای گوناگون را تحت یک نرم افزار واحد و با روشی بسیار آسان در اختیار شما قرار می دهد.

 

همچنین توجه داشته باشید که سیستم KNX تنها استانداردی که موجب صرفه جویی تا ۶۰ درصد در مصرف انرژی ساختمان شده و فرسایش ابزارها را نیز به کمترین میزان ممکن رسانده و همچنین براحتی می تواند در هوشمند سازی انواع ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری مختلف پیاده سازی شود. البته لازم بذکر است که شرکتهای بسیار زیادی در جهان ابزارها و محصولات هوشمند خود را بر پایه استاندارد KNX تولید کرده اند و این امر باعث می شود که از لحاظ تامین قطعات و لوازم هوشمند ساختمان راحت باشید و گزینه های متعددی پیش رو داشته باشید.

حتی قابل ذکر است که بدلیل مزایای زیاد استاندارد KNX شرکتهای بسیار معروفی مانند سامسونگ Sumsung و ال جی LG نیز تلاش دارند محصولات جدید خود را بر پایه این پروتکل طراحی و تولید نمایند. لازم بذکر است که کلیه وسایلی که تحت استاندارد KNX فرآوری شوند حتی اگر از برندهای گوناگون هم باشند براحتی می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

حتی وسایل تحت این استاندارد قابلیت ترکیب شدن با سیستم های دیگر را نیز دارند. سیستم KNX از هر نوع تکنولوژی نرم افزاری و سخت افزاری مستقل می باشد و به راحتی می تواند بین آنها ارتباط ایجاد نماید.

 

 

۲-استاندارد BACnet

این استاندارد مخصوص سیستمهای بزرگ با تعداد نقاط کنترلی بالا می باشد. در واقع این سیستم مخصوص ساختمان های بزرگ و سیستم های بزرگی است که در طیف بسیار بزرگ و برای تجهیزات و لوزام بسیار زیادی از برندها و شرکتهای گوناگون است که احتیاج به هوشمند سازی دارند.

این استاندارد در سال ۱۹۹۵ بر پایه آخرین دستاوردهای علم انتقال اطلاعات به صنعت اتوماسیون ساختمان هوشمند عرضه شد. همچنین استاندارد BACnet  در دسامبر همان سال به دست نهاد سازمان استاندارد آمریکا ، به عنوان استاندارد ملی اتوماسیون شناخته شد .

از انجا که کمیته استانداردسازی همواره برای گسترش و افزایش قابلیت های BACnet تلاش پیوسته دارد و در ضمن بخاطر اینکه همواره شرکتهای بیشماری خدمات اتوماسیون ساختمانی خود را با همکاری با این کمیته و در راستای اشاعه استاندارد bacnet عرضه می کنند بهمین خاطر استاندارد BACnet به عنوان یک استاندارد جهانی سرشناس همواره مورد استقبال مهندسان و طراحان سیستم هوشمند سازی ساختمان قرار گرفته است.

 

گفتنی است که استاندارد BACnet  با دقت بسیار بالایی طراحی گردیده و به سرعت در حال گسترش است و گواهی های بین المللی زیادی به دلیل کارایی بالای خود دریافت کرده که یکی از مهمترین آنها دریافت گواهی ISO 16484-5  در سال ۲۰۰۳ می باشد.

 

روش های هوشمند سازی


۱-استفاده از کابل BUS

در این روش تمامی تجهیزات هوشمند که شامل( پنل های هوشمند ، سوئیچ های هوشمند ، سنسور ها ) از طریق کابل BUS  که تک زوج یا دو زوج به سایز ۰.۸ بوده به هم وصل می شوند و اطلاعات از این روش قابل انتقال می باشند. در این روش اصلی ترین بخش تابلو هوشمند می باشد که تجهیزات تابلویی در آن قرار گرفته که دستورات دریافتی را به مصرف کننده ها ارسال می کند ( این روش یکی از مطرح ترین روشها و قابل اطمینان ترین روش نسبت به روش های دیگر هوشمند سازی ساختمان می باشد)

 

۲-  استفاده از (PLC)

در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد . در این شیوه اطلاعات بدون احتیاج به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند . در این سیستم در هر نقطه کنترلی، ماژولهایی نصب می‌شود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید .

مرکز کنترل در این سیستم وظیفه ذخیره سناریوها ، دریافت کدها از ریموت کنترل، و نهایتا ارسال آن به سمت ماژول هدف را بر عهده دارد.

 

۳- استفاده از  wireless


روش دیگری که امروزه بسیار مورد توجه واقع شده، به کارگیری سیگنالهای بی سیم (Wireless) به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد . در این روش دستورات از راه سیگنالهای وایرلس ارسال و دریافت می گردند . از مهمترین استاندارد های این شیوه میتوان به Z-Wave و Zigbee اشاره کرد .

در این استاندارد ها دستگاه ها علاوه بر اینکه نقش گیرنده اطلاعات را ایفا می کنند ، ضمنا بعد از دریافت اقدام به ارسال مجدد آن نیز می نمایند تا به این ترتیب محوطه تحت پوشش سیستم را گسترش دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی